Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Bruselský sen doputoval do Brna

Česko

BRNO Výstavu Bruselský sen, která připomíná československý úspěch a osobitý vizuální styl na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, mohou po pražské premiéře zhlédnout i Brňané. Moravská galerie kolekci obměnila, doplnila a nyní ji představuje v sálech Uměleckoprůmyslového muzea.

V Praze vidělo Bruselský sen více než třicet tisíc lidí, magnetem se nejspíš stane i na jižní Moravě. „Brněnská expozice je více zaměřena na dobový grafický design a fotografii, což jsou speciality Moravské galerie, a také na architekturu,“ řekla kurátorka Marta Sylvestrová. Bruselský styl totiž výrazně ovlivnil podobu brněnských hotelů Continental a International i části výstaviště. Od bruselské výstavy, kde Československo získalo hlavní ocenění odborné poroty i návštěvníků a vysokou úrovní exponátů překvapilo celý svět, letos uplynulo 50 let. „K tomuto výročí se ale kromě kulturních institucí prakticky nikdo jiný nepřihlásil,“ podotkl ředitel galerie Marek Pokorný.

Celý název brněnské výstavy zní Bruselský sen - československá účast na Světové výstavě Expo 58 v Bruselu a životní styl první poloviny 60. let. Pamětníci najdou v expozici i předměty, které jim budou povědomé z dětství. Kurátoři vybrali například skútr Čezeta, magnetofony Sonet, fény, mixéry, nábytek, sklo, porcelán, textil a svítidla s charakteristickými vzory a tvary. Na výstavě dostal zlatou medaili i stolní elektronový mikroskop, který vznikl právě v Brně v dílně Armina Delonga.

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!