Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

V Bubenči vznikne památník osvobození Prahy. Interaktivní a s panoramatem Hradčan

V pražské Bubenči vznikne pomník Pražského povstání (12. dubna 2024) foto: ©RSAA/ vizualizace ZAN studio

Vítězem architektonicko-výtvarné soutěže na návrh podoby pomníku Pražského povstání v Bubenči se stal pražský architektonický ateliér RSAA. Dílo připomínající osvobození Prahy na konci druhé světové války bude stát na náměstí Interbrigády, kde se dříve nacházel památník sovětského maršála Ivana Koněva. Změnit se má také náměstí.
  17:18

Podle dřívějších informací má rekonstrukce stát přibližně 40 milionů Kč, přesné náklady nebo termín dokončení zatím nejsou známy.

Na náměstí Interbrigády dříve stál památník sovětského maršála Ivana Koněva. Sochu však nechala radnice městské části odstranit v dubnu 2020 na základě rozhodnutí ze září roku 2019, kdy bylo rovněž rozhodnuto, že Koněvův pomník nahradí památník osvobození Prahy na konci druhé světové války.

Podoba nového pomníku bude koncipována jako zvednutý cíp. Památník bude mít zelenou střechu, která bude pochozí a může sloužit jako místo odpočinku nebo jako amfiteátr. Pomník podle organizace Czechdesign, která soutěž pořádala, bude mít prvky takzvaného landartu, tedy krajinného umění, a prvky návštěvnické interakce. Interaktivním bodem památníku bude například tlampač s mluvítkem.

Revitalizací projde i přilehlý park, kde vznikne městská zahrada pro trávení volného času. „Pomník má být součástí parku, a to prostřednictvím landartových a landscapových prvků tak, aby náměstí nepřišlo o svou zeleň a obyvatelé o svůj veřejný prostor,“ uvedl Czechdesign.

Na křížení cest v parku se bude nacházet model Prahy s místy barikád Pražského povstání, v protilehlé straně parku pak bude užitná plastika s panoramatem Hradčan, která bude sloužit i jako herní výtvarný prvek na nově vzniklém dětském hřišti. Do středu parku autoři umístí malý monolit, sloužící jako interpretační model povstání.

„Naším záměrem bylo vytvořit vizi pro památník 21. století, který je sejmutý z vertikály nedostupného piedestalu na horizontálu nás občanů využívajících veřejný prostor. Do tvaru památníku promítáme hrot temné hmoty válečných hrůz a rozdělené společnosti, který je poražen společnou lidskou silou,“ vysvětlil Bronislav Stratil, autor pomníku a architekt ze studia RSAA.

„Vzniklý průraz i průhled je analogií k otisku tlakové vlny, kterou vyvolala síla činů všech zúčastněných. Pomník je pietou významné dějinné události, stejně jako je součástí každodenního života. Je aktuálním poselstvím pro současné i budoucí generace,“ dodal Stratil.

Vítězný návrh je podle poroty soutěže netradiční a staví na pozitivních emocích. „Nejlépe propojil výtvarný návrh s krajinným a architektonickým řešením celého parku, s nezbytnou mírou monumentality, avšak ve zcela soudobém pojetí,“ zhodnotil Ondřej Tuček, nezávislý porotce soutěže a architekt.

Návrh vznikl pod vedením architekta Bronislava Stratila v kooperaci ateliéru RSAA a zahradní architektky Lucie Miovské s výtvarnou spoluprací sochaře a designéra Jakuba Berdycha Karpelise a s podporou širokého multioborového týmu.

Do prvního kola soutěže bylo odevzdáno 34 návrhů, do druhého kola poté postoupilo pět návrhů. Na druhém místě soutěže se umístilo se svým návrhem Studio Perspektiv, na třetím místě ateliér zerozero.

Památník sovětského maršála Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku v roce 1956, byl na náměstí častým terčem vandalů. Jeho pomník je nyní bezplatně zapůjčen Muzeu paměti XX. století.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autoři: ,

Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2
Vyhrajte super-prémiové pokračovací mléko BEBA SUPREMEpro 2

Rádi byste vyzkoušeli nejdokonalejší recepturu pokračovacího kojeneckého mléka BEBA? Zapojte se do soutěže a vyhrajte hned 2 balení mléčné výživy...