Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Buddhistům už školka nestačí

Česko

Víra a Brno – Východní náboženství si nacházejí stále další příznivce

BRNO Jaké je nejdynamičtěji rostoucí náboženství v Brně? Podle všeho buddhismus. Jeho přívrženci dokonce znovu hlásí, že už jim nestačí prostory, které si před časem vybudovali.

„Na Východě buddhismus umírá, lidé už nemají zájem. Ale ten je například v Německu, Polsku i u nás obrovský,“ tvrdí Petra Jarošová, která patří mezi stoupence školy tibetského buddhismu Diamantové cesty. Právě ta je v Brně největším uskupením sdružujícím příznivce této víry.

Odborníci potvrzují, že se i na Moravě odráží se zpožděním vlna zájmu, kterou si západní země prožily už před časem. „Ve srovnání s tradičními náboženstvími nabízí jiné pohledy, je propojením na specifickou oblast světa. A v neposlední řadě mu pomáhá i charismatická osobnost dalajlamy, který má k České republice úzký vztah,“ míní Luboš Bělka z ústavu religionistiky Masarykovy univerzity.

Počet buddhistů v Brně?

Dozvíme se za tři roky Přesný počet buddhistů v Brně nelze zjistit, podobně jako další náboženství nemá žádnou centrální evidenci. Jediným přesnějším zdrojem jsou výsledky sčítání lidu, při němž sami lidé uvádějí své vyznání. „Údaje, které máme k dispozici, jsou z roku 2001, další sčítání se připravuje na rok 2011,“ potvrdila regionální zmocněnkyně Českého statistického úřadu v Brně Jana Moravcová. Před sedmi lety se k buddhismu přihlásilo 379 Brňanů, většinou ve věku mezi 20 a 40 lety. I když měl tehdy například třistakrát méně příznivců než například římskokatolická církev, v pořadí se umístil na osmém místě a předběhl například i islám. Ten navíc více vyznávají cizinci.

Dnes mluví jen zástupci Diamantové cesty v Brně řádově o desítkách lidí, jen členy centra je 200 osob a například na přednášky buddhistického učitele lamy Oleho Nydahla chodí okolo 1500 zájemců. Právě on je jako jeden z mála lidí ze Západu uznáván i na Východě jako plně kvalifikovaný lama.

Jenže právě zájem lidí je problém. Před více než deseti lety získali buddhisté bývalou mateřskou školu a ta jim přestává stačit. „Na víkendová soustředění se sjíždějí desítky buddhistů z celé republiky,“ dodala Markéta Blažejovská se Společnosti Diamantové cesty. Na Dům diamantové cesty má přispět buddhistům unie Buddhisté tvrdí, že mezi jejich stoupence patří především středoškoláci a vysokoškoláci. „Buddhismus je sice starý dva a půl tisíce let, ale jeho metody jsou nadčasové. A právě mladí lidé i přes výchovu v odlišné kultuře jsou přístupní i jinému pohledu na svět,“ zdůvodňuje příliv nových příznivců Jarošová.

Nový Dům diamantové cesty, který by měl nahradit kapacitně již nevyhovující objekt bývalé školky, by měl sloužit jako kulturní centrum i pro zahraniční buddhisty například ze Slovenska, Polska či Rakouska. Zároveň projekt počítá se zřízením v brněnském regionu jedinečně rozsáhlé knihovny s buddhistickou literaturou, která bude přístupná také veřejnosti. Část z potřebných třiceti milionů chtějí brněnští buddhisté získat prostřednictvím dotace z Evropské unie.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...