Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Budeš žrát chodník, napsal profesor kolegovi. Dostal pokutu 50 tisíc

Česko

  10:17aktualizováno  12:24
Brněnský městský soud potrestal profesora filozofické fakulty v Brně Břetislava Horynu za vulgární anonymní e-maily odesílané kolegovi pokutou 50.000 korun. Když ji neuhradí, půjde na dva měsíce do vězení. Soud ho uznal vinným v plném rozsahu obžaloby, a to z trestného činu násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci. Rozsudek není pravomocný.

Profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Horyna vinu popírá a na místě se odvolal. Případem se proto bude zabývat Krajský soud v Brně. Děkan filozofické fakulty Josef Krob dnes řekl, že počká na to, až bude verdikt pravomocný a pokud bude Horyna uznán vinným, dá podnět etické komisi univerzity, aby kauzu projednala. Komise může dospět k závěru, že Horyna již není pro posluchače dostatečnou morální autoritou a může dát impulz k tomu, aby s ním škola rozvázala pracovní poměr.

Případ se táhne více než dva roky. Profesor Břetislav Horyna z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity podle obžaloby hrozil v e-mailech kolegovi Jaroslavu Hrochovi fyzickou likvidací.  "Napřed jsem si myslel, že jde o blbý žert," připustil Hroch. Agresivita zpráv se stupňovala a anonym začal hrozit násilím i rodině profesora. Útoky neustaly, ani když je Hroch vyvěsil na nástěnku katedry.

Profesor Jaroslav Hroch z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

Podle policie e-maily chodily z Horynova služebního počítače ve vedlejší kanceláři, důkazy se pojí i k počítači u něj doma. "Viděl jsem jen xerokopie či texty psané ve Wordu bez časových údajů odeslání," brání se Horyna. Na e-mailech vytištěných přímo ze schránky by podle něj datum ani čas doručení nechyběly.

"V trolejbuse si nesedej, může tam být injekce!"

Břetislav Horyna je odborník na filozofa Immanuela Kanta, který proslul výroky o morálce. Svému kolegovi se ale například posmíval, že mu téměř praskla kýla, což může předznamenávat rakovinu tlustého střeva. Dodal poznámku: "jen neumři dříve, než si to s tebou vyřídíme". V dalších vzkazech pak například Hrochovi
doporučoval, aby "si dal pozor na přechodech (pro chodce)", raději nechodil ven mezi lidi, protože jej může potkat něco zlého, nechal se zavřít na psychiatrii, v trolejbusu si nesedal, protože na sedačce může být na něj nastražená infikovaná jehla z injekční stříkačky.

Horyna se obhajoval tím, že má domácí počítač kvůli poště propojen s pracovním PC. Domnívá se, že autor výhrůžek do e-mailů jednoduše zkopíroval takzvanou IP adresu jeho domácího počítače. "Napodobit IP je maličkost v jakémkoliv počítači," řekl. Soudní znalec pro oblast výpočetní techniky ale dospěl k závěru, že e-maily nebyly upraveny.

"E-mail neotvírám rád"
Výhrůžky přitom nepostrádaly odbornou fundovanost. Odesílatel má podle Hrocha rozsáhlé znalosti o německých a rakouských dějinách. V e-mailech se stylizoval do role historických postav, mimo jiné vystupoval jako zesnulý katolický disident Augustin Navrátil. Hrocha také překvapilo, jak dopodrobna jej anonym zná. "Věděl o tom, že do práce jezdím trolejbusem anebo že mi ve Spojených státech operovali prasklou kýlu. O tom jsem se na katedře před kolegy zmiňoval," vypověděl. Celkem asi patnáct výhrůžných zpráv jej potrápilo. "Dodnes e-mail otevírám nerad," přiznal.

ČTĚTE TAKÉ:


Hroch připustil, že poměry na pracovišti nejsou ideální. Kolegu Horynu, se kterým jej pojí specializace na německou filozofii, má však podle svých slov rád. Motiv jednání obžalovaného tedy není zřejmý.


Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...