Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Budoucí tlumočníci mají novou učebnu

Česko

OLOMOUC Novou jazykovou učebnu zaměřenou především na tlumočnictví a multimédia otevřela včera Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Učebnu za 4,5 milionu korun bude zatím využívat zhruba pět set studentů z katedry bohemistiky a třiadevadesát studentů holandštiny. Studenti dalších jazyků se přidají v příštím semestru. Podle zástupců vedení fakulty byla již nová učebna potřebná. „I když v průměru ovládáme cizí jazyky lépe než Maďaři nebo Poláci, ve špičkovém tlumočení jsme hodně zaostali. Prakticky všechny okolní země jsou před námi, nejdále je Slovinsko. Státní instituce přitom po nás požadují další a další odborníky, které nemáme,“ uvedl proděkan Wilken Engelbrecht.

Zatímco studenti češtiny se ve zvukové laboratoři například seznámí s editací zvuku a textu v profesionálním nahrávacím studiu, studenti holandštiny budou používat čtyři speciální tlumočnické kabiny k výuce překladu.

Ke zvukové a tlumočnické laboratoři patří i speciální učebna s nejmodernějšími audiovizuálními technologiemi. „Od příštího semestru bude celý komplex k dispozici také studentům angličtiny, francouzštiny, němčiny a dalších jazyků,“ uvedla asistentka projektu Lenka Krausová.

Na vznik učebny přispěla vlámská vláda z Belgie, Evropský sociální fond a Fond rozvoje vysokých škol. Univerzita Palackého poskytla 1,2 milionu korun na nutné stavební práce.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

AURES Holdings a.s.
NÁKUPČÍ AUTOMOBILŮ - BRNO (A12460)

AURES Holdings a.s.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč