Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Budu málo jezdit ven, říká Nečas

Česko

PRAHA Budu málo cestující premiér, řekl včera Petr Nečas v Černínském paláci při výroční poradě všech českých velvyslanců. „A nejen kvůli tomu, že ne všude se dá dojet autem,“ dodal v narážce na svou nedávnou návštěvu Německa. Zároveň dal ale premiér najevo, že ministru zahraničí Karlu Schwarzenbergovi nenechá na mezinárodní scéně volné pole působnosti.

Agenda EU je hlavně vnitropolitická věc a musíme také šetřit siláckými výroky, řekl po Schwarzenbergově boku premiér.

Český šéfdiplomat přitom jeden takový podle něj před pár dny předvedl, když mluvil o rasismu v souvislosti s vyhošťováním rumunských Romů v režii francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

„Nejsme ve sporu, lidé mohou mít na věc různé názory,“ řekl včera Nečas. Schwarzenberg za pár dní odjíždí na oficiální návštěvu Paříže. Pozornost tam má zajištěnou, a nemusí jít všude o nevraživost.

Politik, za nímž tam jede, francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner, včera oznámil, že právě kvůli polemice kolem vykazování Romů zvažoval rezignaci. „Nejsem spokojen s tím, co se stalo, romskou otázkou se zabývám už pětadvacet let. Myslel jsem na demisi,“ řekl Kouchner listu Le Monde. Kvůli francouzské politice vyzývají rumunští Romové k bojkotu francouzských produktů i k protestům v den konání porady velmocí o otázce imigrace a azylu v Paříži, tedy 6. září. „Ukončíme výzvu k bojkotu, až Francie zastaví masové vyhošťování a přestane dělat zločince z celé romské obce,“ řekl šéf aliance rumunských Romů David Mark.

Dodal, že problémy Romů by se měly projednávat na řádných schůzkách představitelů 27 zemí EU, rozhodně za přítomnosti východoevropských států. Na kritice nepozvání Česka a dalších „nových“ států EU k projednávání otázky imigrace v Paříži se shodnou i Nečas se Schwarzenbergem, a to klidně i silnými výrazy. Ministr zahraničí to označil za „mylné a podivné“, Nečas zase za „projev arogance“.

***

DALŠÍ RUŠENÍ AMBASÁD

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg včera také oznámil, že chystá další zeštíhlení úřadu. Čeští diplomati se mohou začít obávat výpovědí - ministr hodlá propustit 250 zaměstnanců jak z Černínského paláce, tak ze zahraničních misí. Ministr také nevyloučil, že zruší další ambasády. Minulý týden vláda schválila konec pěti velvyslanectví -v Jemenu, Keni, Kongu, Kostarice, Venezuele. ČSSD tento krok kritizovala. „Pět ambasád je pořád málo,“ nechal se včera slyšet jeden vlivný diplomat blízký ODS. Ministerstvo zahraničí v současné době také řeší, kým obsadí uvolněné ambasády. Největší pozornost se upírá do Washingtonu, odkud odešel Petr Kolář na ambasádu v Moskvě. Podle českých diplomatů pravděpodobně do USA zamíří poslanec a exministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS). Ten to včera odmítl komentovat. Výběr nových velvyslanců musí ještě schválit vláda a prezident, pak se také bude čekat na osvědčení z přijímací země. Petr Gandalovič už v USA působil, byl generálním konzulem v New Yorku.

Autor: