Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bursík si 'vyrábí' delegáty

Martin Bursík. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Bursík. | foto: Lidové noviny

PRAHA Martin Bursík rozehrál ve Straně zelených vysokou politickou hru. Zatímco zelení se na klubu hádali o jadernou energii, Bursík v tichosti a přes prostředníky zakládal nové základní organizace strany, aby si pro sjezd zajistil dostatek loajálních delegátů.

Martin Bursík rozehrál ve Straně zelených vysokou politickou hru. Zatímco zelení se na klubu hádali o jadernou energii, Bursík v tichosti a přes prostředníky zakládal nové základní organizace strany, aby si pro sjezd zajistil dostatek loajálních delegátů.

 „Mluvit o černých duších je silné kafe, ale jen ve středních Čechách lidé blízcí Bursíkovi oznámili v jeden den založení jedenácti místních organizací,“ řekla LN šéfka republikové rady Olga Zubová. Podle ní šlo vždy o organizace o třech lidech.

„Zajímavé na tom je, že jsou to většinou lidé z Prahy 4 a 5, a zakládají organizace ve Středočeském kraji,“ poznamenala Zubová. Zabránit tomu se ale podle ní nedalo. „Stanovy neporušili. U nás je možné, aby byl členem strany kdokoliv odkudkoliv,“ vysvětlila poslankyně.

Uvozovky dolníBursíkovým prostředníkem při zakládání místních organizací byl podle Zubové jeho přítel Oldřich Janeba.Uvozovky horní

Překvapená byla i místopředsedkyně zelených Dana Kuchtová. „Ještě před čtrnácti dny jsem si myslela, že Martin sjezd svolat nechce. Že si počká na řádný sjezd, že uděláme volby a pak holt změříme síly. Ale když už se do toho pustili, tak akce vyvolává reakci. Myslím, že se ty Potěmkinovy vesnice dělat nemají, je mi to líto,“ řekla Kuchtová.

 Podle Zubové měl Bursík k nečekané akci jediný důvod. „Každá organizace vyšle na sjezd jednoho delegáta. Chtěl si zajistit dostatečný počet delegátů na to, aby si tam odhlasoval, co potřebuje,“ řekla poslankyně.

Šéfovi zelených jde podle ní o potvrzení mandátu, o převolbu republikové rady, případně o změnu stanov tak, aby republiková rada vyhovovala jeho představám. „On by nejradši viděl republikovou radu jako čtrnáct lidí, čtrnáct krajských předsedů. Čtrnáct lidí se dá ovlivnit daleko lépe než 59 lidí, kteří jsou v současné republikové radě,“ poznamenala.

 Odbojné křídlo strany přišlo na taktiku svého šéfa minulý týden. Okamžitě chtělo zvolit stejnou taktiku, ale už bylo pozdě. „Už to nejde. Vyhlášením sjezdu se tato možnost ruší. Vyzvala jsem lidi, aby kdo chce, tak vstoupil, ale teď už to nemůžeme nijak ovlivnit. To je prostě realita,“ řekla Kuchtová.

 Bursíkovo vyjádření se LN nepodařilo získat. Jeho reakci nezprostředkovala ani mluvčí strany. Bursíkovým prostředníkem při zakládání místních organizací byl podle Zubové jeho přítel Oldřich Janeba – zaměstnanec České inspekce životního prostředí.
 „Všichni ho tu známe. Byl to neúspěšný novinář a Bursík ho zaměstnal na inspekci. Za to se mu teď dostává vděku v podobě věrných služeb,“ prohlásila o Janebovi šéfka republikové rady.

 Na nové základní organizace ve středních Čechách si chce pořádně posvítit Kuchtová. „Budu sledovat, jak to v organizacích je: budu to sledovat, budu tam jezdit, budu se ty lidi snažit přesvědčit, že minimálně jde o program, o stanovy, aby ti lidé věděli, kam to směřujeme,“ slíbila včera Kuchtová.

 Bursíkova taktika ale podle Zubové není ve straně vůbec ničím novým. „To je věc, která se dělala za minulého vedení, a my si tehdy vážně řekli, že toto nikdy dělat nebudeme. A už to zase začalo,“ posteskla si. Svolání mimořádného sjezdu vyvolalo bouři v krajích. Lídr zelených v jižních Čechách Jiří Guth dokonce soudí, že tím Bursík porušil stanovy.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...