Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Být mužem z Davosu se prodraží

Česko

Setkání nejvlivnějších lidí zeměkoule bude řešit novou realitu, vzrůstající vliv Číny a podíl žen v diskusích

DAVOS Na konferenci, která začíná dnes ve švýcarském Davosu, budou během příštích pěti dnů jednat přední politici, byznysmeni a myslitelé o globálních otázkách naší budoucnosti, o nové realitě a mimo jiné i o vzrůstajícím vlivu Číny a o slábnoucí síle starého kontinentu.

Některými médii je Světové ekonomické fórum (WEF) v Davosu označováno za nejdůležitější schůzku na zeměkouli, jiná média trochu skepticky glosují, že jde o setkání kapitalistů, globalistů a futuristů. Pravdu lze vidět někde uprostřed.

Během posledních několika let publikovalo WEF zprávu o globálních rizicích a na padesáti stranách upozorňovalo na hlavní hrozby světové bezpečnosti. Vloni zdůrazňoval mimo jiné zvyšující se riziko státních bankrotů a jeho předpověď byla více než přesná.

Mezi kritiky tohoto setkání elit ve velké nadmořské výšce zdomácněl novotvar Davos Man (muž z Davosu), který obecně představuje elitního a movitého člověka, který působí na mezinárodním poli.

Tento termín použil poprvé politický teoretik Samuel Huntington v roce 1996, když se snažil popsat stále neomalenější kastu globálních elitních podnikatelů. Letos ovšem roste i důležitost žen v Davosu. Ženský kvocient a drahé lístky Sociologové tvrdí, že k tomu, aby byla agenda konference dostatečně objektivní a diskuse obsahovala mužský i ženský pohled, je třeba, aby třicet procent diskutujících tvořily ženy. Loni se konference účastnilo 16 procent žen a letos se snaha přitáhnout víc manažerek vyplatila a jejich podíl se blíží pětině.

Oficiální pozvání na davoské setkání je velkou poctou, ale samotná návštěva fóra nepřijde účastníky levně.

K návštěvě je totiž potřeba stát se členem neziskové organizace WEF, která vznikla pod vedením zakladatele konference, švýcarského akademika Klause Schwaba.

Základní členství, se kterým přichází i zmíněná pozvánka, stojí 52 tisíc dolarů (926 tisíc Kč) a k němu je nutné koupit si lístek na konferenci za 19 tisíc dolarů. Vylepšené členství za 137 tisíc dolarů vám zajistí přístup i k soukromým jednáním. I k němu je ale potřeba lístek za 19 tisíc dolarů. V případě, že byste chtěli navštívit konferenci v Davosu třeba s kolegou, což většina manažerů dělá, museli byste této neziskové organizaci zaplatit 263 tisíc dolarů plus dva lístky po 19 tisících.

Existují ale případy, kdy jedna firma vyšle třeba tým lidí. K tomu je potřeba členství se jménem „strategický partner“, za které zaplatíte 527 tisíc dolarů. Za každého návštěvníka je ale stále potřeba zaplatit vstupních 19 tisíc dolarů, takže účast pěti lidí jedné firmy na Světovém obchodním fóru firmu stojí 622 tisíc dolarů, což je 11 milionů korun. Letos přibyla nová podmínka pro návštěvníky kategorie „strategický partner“.

Nejméně jedním z týmu musí být žena. V této kategorii ale existují další nová regionální omezení, kdy se novými strategickými partnery mohou stát společnosti pouze z Číny a Indie, které musí být zároveň mezi 250 největšími společnostmi na světě.

Z evropského fóra světové Prvního švýcarského setkání v Davosu v roce 1971, tehdy ještě pod jménem Evropské ekonomické fórum, se zúčastnilo 444 manažerů západoevropských firem. O tři roky později se spektrum konference rozrostlo z oblasti managementu i do politické sféry. V roce 1987 se už fórum věnovalo i celosvětovým otázkám a změnilo i svůj název na Světové ekonomické fórum.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!