Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Bývalý bankéř Kleinwortu dostal rekordní trest

Česko

LONDÝN Bývalý bankéř finančního ústavu Dresdner Kleinwort Christian Littlewood dostal u britského soudu rekordní trest vězení v trvání tří let a čtyř měsíců. Soud Littlewooda potrestal za to, že zhruba osm let zneužíval neveřejných informací, k nimž se jako zaměstnanec dostal.

Takzvaný insider trading je ve vyspělých zemích přísně trestán.

Littlewood se k nezákonnému jednání a k celkem osmi bodům obžaloby přiznal už dříve, soud tak rozhodoval jen o výši trestu. Úřad pro finanční služby (FSA), který je v Británii hlavním regulátorem finančního sektoru, verdikt soudu označil za velké vítězství v boji proti zneužívání trhu.

Přestože bankéř nezákonné jednání přiznal, z rozsahu těchto transakcí viní své komplice. Těmi byla jeho singapurská manželka Angie a její kamarád Helmy Omar Said, rovněž ze Singapuru. Trojice pracovala tak, že Littlewood vybral cenné papíry, kde se čekal cenový pohyb, zatímco jeho manželka transakci fakticky provedla. Aby ji neodhalil firemní monitoring, často používala své dívčí jméno Siew Yoon Lewová. Littlewood a jeho komplicové tak nezákonně zobchodovali cenné papíry za zhruba dva miliony liber (více než 56 milionů korun). Nakupovali přitom akcie firem, o nichž Littlewood věděl, že jsou kandidáty na převzetí. Transakce prováděl i Said, za což mu Littlewoodova manželka posílala šeky. Celkem si trojice vydělala asi 590 tisíc liber (téměř 17 milionů korun).

Littlewoodova manželka od soudu odešla s roční podmínkou. Said, jehož loni v březnu vydaly do Británie úřady souostroví Komory v Indickém oceánu a který už si skoro rok odseděl, dostal dvouletý trest. Bude deportován do Singapuru, kde si odpyká zbytek.

***

Littlewood téměř osm let zneužíval neveřejných informací, k nimž se v bace dostal

Autor: