Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

Bývalá Pavlova mluvčí přešla na resort zahraničí. Obsadila funkci poradkyně

Bývalá prezidentova mluvčí Markéta Řeháková foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Markéta Řeháková, která ještě nedávno zastávala funkci mluvčí prezidenta Petra Pavla, má nové angažmá. Od zhruba poloviny ledna je na ministerstvu zahraničí, kde působí na pozici poradkyně vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáše Kopečného. Sama Řeháková nástup do nové funkce redakci iDNES.cz v pondělí dopoledne potvrdila.
  13:42

První s informací v pondělí přišel server Novinky.cz. Řeháková pro iDNES.cz potvrdila, že bude mít na starosti pomoc s čerpáním peněz z mezinárodních fondů a „otevírání dveří“ českým firmám ve válkou poničené zemi.

„Mohu potvrdit nástup na pozici poradkyně vládního zmocněnce pro rekonstrukci Ukrajiny. Smyslem práce je pomáhat k úspěchu českým firmám na Ukrajině a tím i ke zlepšení životních podmínek tamních obyvatel,“ uvedla pro iDNES.cz Řeháková.

Podle jejích slov tým vládního zmocněnce Kopečného propojuje české veřejné instituce, byznys a neziskové organizace mezi sebou a s ukrajinskými partnery.

„Věnovat se budu zlepšování povědomí českých firem o tom, jak získat peníze z mezinárodních zdrojů určených na rekonstrukci Ukrajiny. Půjde například o pomoc, kterou pro Ukrajinu připravuje Evropská unie na roky 2024 až 2027,“ doplnila bývalá mluvčí prezidenta.

„Přinášejí hmatatelné výsledky“

Cílem podle ní je mít všechny informace, aby byly české společnosti a instituce připraveny prostředky čerpat, jakmile budou k dispozici. „Díky této práci se můžu podílet na projektech, které přinášejí hmatatelné výsledky a pomáhají vracet stabilitu do válkou rozvrácené země,“ podotkla dále Řeháková.

Současně dodala, že jde navíc o oblast, která ji dlouhodobě zajímá, protože bezpečnostní politice a diplomacii se různým způsobem věnuje už od vysokoškolských studií.

Redakce iDNES.cz oslovila i ministerstvo zahraničí. Mluvčí resortu Daniel Drake nástup Řehákové rovněž potvrdil s tím, že bude pracovat na dohodu o pracovní činnosti.

Kopečný agendu Řehákové popsal slovy, že v týmu potřebuje někoho, kdo má analytické schopnosti, dokáže zpracovávat větší množství informací a má zkušenosti s fungováním bezpečnostní a zahraniční politiky.

„S Markétou Řehákovou mám dobré zkušenosti už z dřívější spolupráce. Znám ji z doby, kdy působila jako novinářka v Hospodářských novinách a psala právě o bezpečnostní politice. Později se jako analytička věnovala informační bezpečnosti ve společnosti Semantic Visions,“ popsal Kopečný.

Organizace podnikatelské mise na Ukrajinu

V týmu prezidenta Pavla podle něj získala povědomí o fungování politiky zevnitř. Kopečný také vyzdvihl, že se podílela na organizaci cesty prezidenta Pavla na Ukrajinu a návštěvy prezidenta Zelenského v Praze.

„Za mě je to spojení, které dává smysl. Jsem rád, že se podařilo najít formu, jak můžeme spolupracovat, umožní nám to pro český byznys na Ukrajině dělat víc,“ uvedl dále vládní zmocněnec a současně dodal: „Prvním společným úkolem bude organizace podnikatelské mise na Ukrajinu v polovině letošního února.“

Redakce iDNES.cz se také dotázala na to, jak bude Řeháková za svou práci odměněna. „S takovým dotazem se prosím obraťte na paní Řehákovou,“ odvětil mluvčí resortu Drake. Ta dotaz přešla bez reakce.

Autor: