Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čapí hnízdo bude u soudu znovu příští rok. Strany mají ještě týden na doplnění důkazů

U soudu s bývalým premiérem a kandidátem na prezidenta Andrejem Babišem a jeho někdejší spolupracovnicí Janou Nagyovou došlo na závěrečné řeči. (5. ledna 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Opětovné projednávání kauzy Čapí hnízdo začne nejspíše v prvním čtvrtletí příštího roku. Redakci iDNES.cz to sdělil mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. V případu, ve kterém čelí obvinění bývalý premiér Andrej Babiš, letos v září padl osvobozující rozsudek, odvolací senát Vrchního soudu v Praze ho v listopadu ale zrušil a případ vrátil prvoinstančnímu soudu. Strany nyní mají čas do 8. prosince na doplnění dokazování.
  16:25

Podle usnesení Vrchního soudu měl osvobozující rozsudek nedostatky, které musí městský soud napravit. Nařídil mu mimo jiné provedení některých důkazů, které je třeba doplnit.

„Městský soud bude právní názor pražského vrchního soudu plně respektovat. Řízení bude i nadále vedeno transparentně a v souladu s trestním řádem. Vypořádání se s výtkami odvolacího soudu je otázkou dalšího průběhu hlavního líčení a dalšího rozhodování soudu, bylo by tedy předčasné a nekorektní je nyní jakkoli komentovat,“ uvedl Wenig.

Senátu bude i nadále předsedat soudce Jan Šott, přestože nyní působí jako jako předseda odvolacího senátu městského soudu. Termíny jednání zatím nejsou stanovené.

„Předseda senátu společně s rozesláním usnesení odvolacího soudu stanovil, vzhledem k rozsahu tohoto usnesení a nutnosti umožnit stranám je důkladně prostudovat a reagovat na ně, státnímu zástupci i obhájcům lhůtu k případným návrhům na doplnění dokazování do 8. prosince 2023,“ sdělil Wenig.

Dodal, že až po reakci stran bude nařízeno hlavní líčení. „Zatím lze očekávat, že by toto hlavní líčení mělo začít v průběhu prvního čtvrtletí roku 2024,“ podotkl mluvčí městského soudu.

Babiš: Absurdní a nekonečné

Sám Andrej Babiš serveru Novinky.cz po rozsudku Vrchního soudu sdělil, že mu připadá soudní řízení absurdní a nekonečné. Podle něj jde o vymyšlenou a politicky motivovanou pseudokauzu.

„Poté, co již předtím prvoinstanční soud velmi důkladně přezkoumal kauzu ze všech úhlů, věřím, že soud své rozhodnutí potvrdí,“ řekl Novinkám Babiš.

Podle Vrchního soudu ale prvoinstanční soud sice postupoval pečlivě a systematicky co se týče procesního postupu, některé důkazy ale vyhodnoceny nebyly. Mluvčí Vrchního soudu Kateřina Kolářová na začátku listopadu uvedla, že jde o důkazy, které již ve spise jsou a jejich provedení by tak pro městský soud nemělo představovat zátěž.

9. ledna 2023

„Některé důkazy nebyly vůbec provedeny, jiné nebyly zapracovány v hodnotící části rozsudku, byť provedeny byly. Sem spadá i nezohlednění všech důkazů v celém jejich komplexu, kdy se soud zabýval jen některými časově omezenými úseky celého projektu, aniž by jej zasadil do všech souvislostí, které jej dotvářejí a je třeba jim věnovat náležitou pozornost,“ přiblížila Kolářová.

Babiš v kauze, která se týká padesátimilionové dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu nedaleko Olbramovic na Benešovsku, čelí obžalobě z pomoci k dotačnímu podvodu. Toho a poškození finančních zájmů EU se měla dopustit jeho někdejší poradkyně a spoluobžalovaná Jana Nagyová. Oba obžalobu dlouhodobě popírají.

Kauza farmy Čapí hnízdo

  • Přestavba statku na konferenční centrum Čapí hnízdo začala v roce 2006, v únoru téhož roku se majitelem areálu u Benešova stala firma Imoba z holdingu Agrofert, který patřil bývalému premiérovi a šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi.
  • Dotace ve výši 50 milionů korun na stavbu areálu Čapí hnízdo byla schválena 20. srpna 2008. Babiš byl pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU obviněn v říjnu 2017.
  • Případ pokračuje třetí volební období, Sněmovna proto Babiše už třikrát vydala ke stíhání – v září 2017, v lednu 2018 a naposledy loni v březnu. Expremiér sice v tomto případě zpochybňoval způsob, jakým byl zbaven imunity, u Nejvyššího soudu ale neuspěl.
  • Podle obžaloby Babiš svým vlivem a činností zajistil vytvoření podmínek k tomu, aby společnost Farma Čapí hnízdo zdánlivě navenek splňovala podmínky pro získání dotace na stavbu multifunkčního kongresového areálu. Spolu s Nagyovou si přitom byl vědom toho, že je společnost propojena s firmami ze skupiny Agrofert a že po dokončení výstavby hodlá působit na stejných relevantních trzích nebo sousedním trhu.
  • Obžaloba také tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Nagyová podle obžaloby úspěšnou žádost o dotaci podala. Babiš i Nagyová vinu odmítají.
  • Projednávání kauzy začalo loni v září. Soud letos 9. ledna nepravomocně zprostil expremiéra Babiše i jeho bývalou poradkyni Nagyovou obžaloby. Podle soudce Jana Šotta nebyl skutek popsaný v obžalobě trestným činem. Nebylo prokázáno, že společnost Farma Čapí hnízdo byla účelově vyčleněna z Agrofertu. Důvodem byly spíše rodinné vztahy.
  • V polovině dubna podal státní zástupce Jaroslav Šaroch proti tomuto rozsudku odvolání. Počátkem května žalobce poslal doplnění odvolání vrchnímu soudu.
  • V listopadu Vrchní soud v Praze osvobozující rozsudek zrušil. Případ tak znovu projedná Městský soud v Praze.
Autor:

Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě
Šijete rádi? DIY s Funny Bunny látkami zvládnete hravě

V redakci jsme otestovaly látky a nitě z e-shopu Funny Bunny. Hned 3 naše redaktorky si osahaly široký sortiment barevných látek a kvalitních nití,...