Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Čaputová navštíví Prahu. Příští pondělí se s Pavlem zúčastní i premiéry filmu

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová přijela na Pražský hrad. (16. listopadu 2023) foto: Anna Boháčová, MAFRA

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová v pondělí 18. března navštíví Prahu. Setká se s českým protějškem Petrem Pavlem, s nímž se zúčastní premiéry filmu Tady Havel, slyšíte mě? na Pražském hradě. Sejde se i s dalšími osobnostmi českého politického a veřejného života.
  14:26

Návštěvu v pátek oznámil mluvčí Čaputové Martin Strižinec.

Čaputová, která v letošních prezidentských volbách nebude mandát obhajovat, naposled Česko navštívila loni v prosinci, kdy se zúčastnila rozloučení s Karlem Schwarzenbergem. Předtím se ke konci listopadu v Praze uskutečnilo jednání prezidentů zemí Visegrádské skupiny, kam dále náleží Polsko a Maďarsko.

Den před výročím sametové revoluce Čaputovou na Hradě společně s partnerem Jurajem Rizmanem přivítal Pavel s manželkou Evou. V Praze se tehdy potkala také se slovenskými krajany, uctila památku výročí revoluce na Národní třídě a diskutovala se studenty Univerzity Karlovy.

Vztahy mezi Českem a Slovenskem jsou aktuálně napjaté. Země výrazně rozděluje náhled na konflikt na Ukrajině a na podporu napadeného státu.

Zároveň premiér Petr Fiala (ODS) po středečním jednání vlády oznámil, že se neuskuteční plánované společné zasedání kabinetů obou zemí, což vyvolalo kritiku mimo jiné slovenského premiéra Roberta Fica. Mluvčí Čaputové v reakci na český krok ve středu uvedl, že slovenská prezidentka bude nadále usilovat o upevnění vztahů.

První kolo volby hlavy státu se bude konat na Slovensku 23. března, případné druhé kolo o dva týdny později.

Autoři: ,

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.