Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čarodějnice chtějí proklít vládu

Česko

Rumunské vědmy odmítají platit daně. Na budovu vlády chtějí hodit čarovnou směs z mršin

BUKUREŠŤ Rumunské čarodějnice se chystají proklít rumunskou vládu a prezidenta, protože nesouhlasí s tím, že by měly podle nového nařízení poprvé ze své činnosti platit daně. Před budovu vlády a prezidentský palác chtějí pohodit čarovnou směs z kočičích exkrementů a mrtvých psů.

Novelizovaný zákoník práce, který vstoupil v platnost v Rumunsku na Nový rok, začal totiž oficiálně uznávat jako profesi například věštění a astrologii. Tyto profese se dostaly na seznam vedle už uznávaného balzamování těla, osobního sluhy či komorníka a soukromého instruktora v autoškole.

Rumunské čarodějnice se včera sešly také na jihu země u břehů Dunaje, do nějž vhodily otrávené rostliny mandragory a proklely vedení země. „Je to bláznivý zákon. Co tady chtějí zdaňovat? Vždyť my nemáme téměř žádné příjmy,“ řekla čarodějnice Alicia. „Poslanci se nedívají na sebe, na to, kolik sami vydělávají, na svoje triky a podvody. Kradou a nás potom žádají, abychom proklely jejich nepřátele,“ dodala. Cílem novelizovaného zákona je zabránit rozšířenému úniku daní v zemi, která je v hospodářské recesi. Parlament se novelou zabýval celé měsíce, čarodějnice vůči ní protestovaly a pro média se stala terčem posměchu. Někteří ale soudí, že bude těžké dodržování zákona vymáhat, protože čarodějnicím a astrologům se obvykle platí v hotovosti a relativně malé sumy, 20 až 30 lei (asi 130 až 190 korun) za konzultaci.

Pravoslavná církev v Rumunsku spiritualismus dlouho tolerovala a komunistický diktátor Nicolae Ceausescu a jeho žena Elena měli svoje osobní věštce. Nad zákonem zuří i královna čarodějnic, třiašedesátiletá Bratara Buzeaová, která byla za Ceauseskova represivního režimu v roce 1977 vězněna. „Ublížíme těm, kdo ubližují nám,“ řekla. „Moje zaklínadla vždycky fungují,“ dodala -tajemně.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!