Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Časopis Reflex zpoplatní od dubna svůj web

Česko

PRAHA Týdeník Reflex se rozhodl zpoplatnit část svých internetových stránek. Za to čtenářům webu nabídne články z tištěného časopisu už v den vydání a přístup do archivu týdeníku.

„Jestliže něco nabízíme v trafice, nemůžeme to znehodnotit tím, že to dáme za týden zadarmo na webu,“ vysvětlil změnu šéfredaktor Reflexu Pavel Šafr a dodal: „Za originalitu a exkluzivitu se platí.“

Ve volné, neplacené části zůstanou rozhovory, komentáře, sloupky, recenze či názory. Naopak exkluzivní materiály, jako jsou kauzy, galerie, ale i aktuální vydání časopisu či archiv jeho starších čísel, se budou vyskytovat v placené části. Aktuální vydání si přitom čtenáři budou moci prohlížet jak v klasické textové podobě, tak ve flashovém prohlížeči, který zobrazí stránky přesně tak, jak je možné je vidět v časopise.

Placená část webu www.reflex. cz bude automaticky přístupná pro všechny stávající i nové předplatitele tištěného Reflexu.

Roční poplatek: 1596 korun Ostatní čtenáři budou mít možnost zakoupit si celoroční přístup za 1596 Kč nebo týdenní přístup za 50 Kč. Ten půjde uhradit pomocí SMS nebo on-line platební kartou.

Změny v přístupu na internet přitom podle Šafra povedou k tomu, že projekt bude do pěti let ziskový. Finanční ztráty ani pokles návštěvnosti kvůli zamčení části webu přitom nepředpokládá. S tím souhlasí i experti na internetová média. „Případné dopady placené verze se do návštěvnosti webu mnoho nepromítnou, zpoplatněna bude pouze část webu s nadstandardním obsahem a službami,“ říká Aleš Miklík ze společnosti Internet Info.

Reflex přitom není zdaleka jediný, kdo oznámil zpoplatnění svého webu. Známé jsou třeba snahy mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Ten loni sdělil, že hodlá zavést poplatky u webových verzí svých listů, včetně britských The Times, The Sunday Times a News of the World. Podobný záměr oznámil také prestižní americký deník The New York Times, který zamýšlí zavést placený přístup v roce 2011.

Čtenost

Reflex měl v lednu podle Kanceláře ověřování nákladu tisku ABC 60 428 výtisků a četlo ho okolo 270 tisíc čtenářů. Server Reflex.cz navštívilo podle NetMonitoru 140 tisíc reálných uživatelů.

Autor: