Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Část ODS: Klaus i potřetí

Česko

Vláda chystá přímou volbu prezidenta * ODS se pře s právníky, zda může Klaus kandidovat

PRAHA Václav Klaus je nyní prezidentem do roku 2013. A podle ústavy by už nemohl kandidovat.

Jenže vláda ODS, zelených a lidovců se včera dohodla, že do konce prázdnin vypracuje návrh zákona o přímé volbě prezidenta. Tento zákon by měl umožnit, aby už příštího prezidenta volili občané, nikoli jen poslanci a senátoři.

A mnozí občanští demokraté teď přišli s teorií, že změna volebního systému znamená, že Klaus by mohl kandidovat znovu – potřetí. Podle dnešní ústavy může být jeden člověk zvolen jen dvakrát po sobě.

„Podle mě to je čistě teoreticky možné,“ řekl místopředseda ODS a ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Situaci Nečas přirovnal k roku 1993, kdy Václav Havel mohl znovu kandidovat na prezidenta České republiky, přestože byl již předtím opakovaně zvolen hlavou Československa. Podle stejného výkladu postupuje i šéf poslaneckého klub ODS Petr Tluchoř: „Jednalo by se o úplně nový typ mandátu a není nutné nikoho z přímé volby vylučovat.“

Ovšem podle právníků, kteří se zabývají ústavním právem, není takový výklad úplně přesný. Podle renomovaného experta Václava Pavlíčka by politici museli zároveň z ústavy vypustit pasáž, která omezuje volební období pouze na dvě. „Samotná skutečnost, kdy se mění způsob volby, nemůže změnit dnešní omezení počtu volebních období,“ dodává Pavlíček.

S Pavlíčkem souhlasí předseda sněmovního ústavně-právního výboru Marek Benda (ODS): „Pochyboval bych o tom, že přímá volba by automaticky rušila omezení počtu voleb.“

Šéfové koalice se ráno také radili o tom, zda má být o přímé volbě prezidenta vypsáno referendum. To původně požadovali zelení. Nakloněni mu však nebyli lidovci ani část ODS.

Nakonec se strany dohodly, že referendum nebude – výměnou za co nejrychlejší sepsání samotného zákona. „Myslíme si, že skutečná diskuse a skutečné řešení tohoto problému Parlamentem ČR je cesta rychlejší než cesta referendem, navíc tohoto typu,“ uvedl po jednání vlády premiér Mirek Topolánek.

Pokračování na straně 2

Dokončení ze strany 1

Koalice zatím nemá jasno v tom, jaké pravomoci by měl nově volený prezident mít. Lidovci si přejí zůstat u současných pravomocí prezidenta, ODS uvažuje o jejich rozšíření.

Ve sněmovně byl naposledy předložen zákon na přímou volbu prezidenta poměrně nedávno – na jaře z dílny sociální demokracie. Poslanci se návrhem měli zabývat na své červnové schůzi. Sněmovna ho ale na návrh koalice z programu vyškrtla a na pořad jednání se poté už nedostal. Před tím přímou volbu naposledy prosazovala Čtyřkoalice pod vedením Hany Marvanové.

Průzkumy veřejného mínění ukazují, že většina Čechů by přímou volbu hlavy státu přivítala. O nástupci Václava Klause se bude rozhodovat za necelých pět let. Z okolních zemí volí prezidenta přímo občané na Slovensku či v Rakousku.

***

Co říká ústava o volbě prezidenta Článek 57 (1) Prezidentem republiky může být zvolen občan, který je volitelný do Senátu. (2) Nikdo nemůže být zvolen více než dvakrát za sebou.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!