Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Cavendish na Tour slavil. Podvanácté

Česko

GUEUGNON Nejdelší šestou etapu Tour de France vyhrál britský cyklista Mark Cavendish a připsal si druhý triumf za sebou.

Žlutý trikot vedoucího jezdce průběžného pořadí udržel Švýcar Fabian Cancellara. Čech Roman Kreuziger dojel spolu se všemi favority v hlavním poli s třívteřinovou ztrátou na 33. příčce.

Pětadvacetiletý Cavendish v závěru 227,5 km dlouhé trasy z Montargisu do Guegnonu přespurtoval Američana Tylera Farrara, třetí dojel italský veterán Alessandro Petacchi. Rodák z ostrova Man tak rozšířil sbírku na dvanáct etapových vítězství na Tour a při svém teprve čtvrtém startu na slavném závodu se ve statistice vyrovnal takovým jménům, jako je Mario Cipollini či Erik Zabel, který mu nyní dělá poradce. Před dvěma lety Cavendish triumfoval čtyřikrát, loni dokonce šestkrát. „Mám opravdu, ale opravdu velkou radost,“ citovala agentura Reuters Cavendishe. „Teď už jsem v pohodě. Včera jsem nemohl mluvit, protože to pro mě bylo opravdu hodně emotivní,“ dodal.

Cavendish se nevzdává ani naděje na zisk zeleného trikotu pro vítěze bodovací soutěže. „Zelená je moje oblíbená barva. Zkusím to, ale možná že už na to nemám,“ uvedl. Bodovací soutěž vede Nor Thor Hushovd se 118 body.

Cavendish je pátý s 85 body. „Zasloužil si to, Columbia jela výborně,“ pochválil Cavendishe i Kreuziger. „Naražené stehno z pádu mě už nebolelo a doufám, že jsem našetřil síly na Alpy. Včera jsem byl unavený z toho vedra, ale dneska už to tak hrozné nebylo,“ poznamenal.

V průběžném pořadí se nic nezměnilo. Vede Cancellara o dvacet vteřin před Britem Geraintem Thomasem. Obhájce loňského prvenství Španěl Alberto Contador je devátý a ztrácí minutu a 40 vteřin. Další favorit Andy Schleck z Lucemburska je šestý a zaostává o minutu a devět sekund.

Kreuziger je stále šestnáctý se ztrátou 2:24 na Cancellaru, sedminásobný šampion Američan Lance Armstrong je o dvě příčky a šest vteřin horší.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!