Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čech dostal v Británii doživotí

Česko

Za několikanásobné znásilnění, omezování osobní svobody a krádeže byl 36letý český občan odsouzen ke čtrnácti doživotním trestům. LONDÝN V centru Londýna znásilnil a okradl tři ženy. Podle policie si přitom počínal „sadisticky“. Šestatřicetiletého Čecha proto britský soud minulý týden odsoudil k doživotí. Vzhledem k tomu, že britský právní systém tresty sčítá, byl muž odsouzen za každý ze čtrnácti spáchaných zločinů. Ve všech případech na doživotí. Podle The London Daily News však může po osmi letech žaláře žádat o podmínečné propuštění.

Český občan, kterého zpravodajský server Aktuálně.cz identifikoval jako Vladimíra Pokorného, loni v britské metropoli brutálně znásilnil dvě Češky a jednu Slovenku. Mladé ženy přijely do britské metropole údajně hledat práci jako au-pair.

Odsouzený český občan si vybíral oběti, kterým bylo 20 až 23 let, v levném hotelu Velehrad, který je centrem české a slovenské křesťanské komunity v Londýně nedaleko stanice Notting Hill. K pohlavnímu styku je nutil pomocí nože a krutého bití, také je okrádal. Češky napadl v září, Slovenku v prosinci, kdy byl i zatčen.

„Patnáctého září minulého roku potkal Pokorný dvě ženy ve věku 20 a 23 let v západolondýnském hostelu obývaném českou komunitou. Řekl jim, že má pokoj k pronájmu a smluvil si s nimi schůzku, aby si pokoj mohly prohlédnout,“ uvádí se v oficiálním prohlášení londýnské policie, z něhož cituje Aktuálně.cz.

Dívky na místo dorazily, Pokorný je ale s nožem v ruce přinutil svléknout se. V pokoji je násilím držel několik hodin, během kterých je brutálně znásilňoval a bil. Nakonec jim ukradl občanské průkazy a finanční hotovost.

Usvědčit muže se podařilo hlavně díky výpovědím Češek, které se po návratu do České republiky obrátily na policii a poté se vrátily do Británie svědčit u soudu.

„Napadení měla na každou oběť ničivé následky. Jejich odvaha a statečnost v posledních 12 měsících vyústily v odsouzení násilnického predátora, který představoval trvalou hrozbu pro ženy v Británii a Česku,“ řekl detektiv Keith Richardson. Britská policie se domnívá, že odsouzený Čech spáchal v Británii víc trestných činů, než kolik se mu jich podařilo dokázat. Muž byl podle The London Daily News v minulosti několikrát odsouzen i v České republice. Kdy přesně přijel do Británie, není známo, podle vyšetřovatelů zde ale pobýval nejméně od března 2007.

Oběti si vybíral v levném hotelu Velehrad, který je centrem české a slovenské křesťanské komunity v Londýně

Policie se domnívá, že odsouzený Čech spáchal v Británii víc trestných činů, než kolik se mu jich podařilo dokázat

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...