Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Šéfem SPD bude dál Okamura. Vládní strany se bojí občanů, řekl sněmu Zeman

Česko

  9:06aktualizováno  17:08
Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si v sobotu na celorepublikové konferenci v Praze zvolilo předsednictvo. Mandát obhájil zakladatel a předseda opozičního hnutí Tomio Okamura s 195 hlasy z 215 platných. Místopředsedou bude dál Radim Fiala. „Po evropských volbách chceme znovu otevřít migrační pakt a Green Deal,“ řekl Okamura na tiskové konferenci.

Na celorepublikové konferenci SPD v pražském hotelu Duo se sjelo 223 delegátů, ve volbě předsedy jich hlasovalo 216, jeden hlas byl neplatný. Okamura si 195 hlasy zajistil mandát na další tři roky. Za podporu poděkoval. SPD si poté zvolilo také staronové předsednictvo. Ve vedení pokračují i poslanci Ivan David, Radek Rozvoral a Radovan Vích.

Podle Okamury je úspěch SPD v následujících evropských i krajských a senátních volbách předvídatelný. „SPD má jasnou ambici být příští rok součástí vlády,“ uvedl předseda hnutí ke sněmovním volbám. Jiná strana než ANO podle Okamury vzhledem k předvolebním průzkumům při případném formování koalice nebude připadat v úvahu.

„Pokud se spojíme, máme šanci zvítězit proti Fialovým válečným štváčům,“ započal Okamura řeč, která předcházela volbě. Připomněl podle něj důležitý zákon přímé demokracie, tedy referenda, který vláda blokuje.

„Covidový fašismus byl jasným důvodem, proč bojovat za demokracii a prosazovat program SPD,“ prohlásil předseda. „Peníze Čechům, ne Ukrajině. Chceme mír, ne válku. Ne migraci, ne euru. Chceme právo na referendum,“ řekl.

„Chceme si sami rozhodovat, kdo s námi v České republice bude žít,“ pokračoval. Euro i Evropská unie podle něj Česku ubírají na jeho svrchovanosti. Jako příklad uvedl tento týden schválený migrační pakt. „SPD vyvine maximální úsilí, abychom migrační pakt po červnových volbách znovu otevřeli a odmítli.“ SPD je podle Okamury jedinou skutečnou opozicí, která se nebojí vzdorovat Bruselu.

Zeman by si ve vládě přál SPD s ANO

Zdravice na sjezdu pronesli bývalí prezidenti Václav Klaus a Miloš Zeman, který se dostavil osobně. V sále ho členové hnutí přivítali a poté i vyprovodili potleskem, seděl se vedle Okamury. „SPD je důležitou součástí našeho politického spektra. Nejste extremisté, jste radikální,“ řekl členům.

„Vládní strany nejen pohrdají občany, ale bojí se jich,“ hlásal Zeman před plným sálem. Po dalších sněmovních volbách, které se konají příští rok, by si přál vládu složenou z ANO a SPD. Okamurovi vyčetl nedostatečnou podporu předsedy ANO Andreje Babiše v loňských prezidentských volbách a chabé prosazování přímé volby hejtmanů a starostů.

Oproti Okamurovi Zeman se členstvím Česka v EU souhlasí. „Musíme dělat vše, abychom ji změnili,“ zdůvodnil. Za proslov sklidil potlesk vestoje.

V případě Klause se jednalo o zdravici zaslanou dopisem, který přečetl místopředseda Fiala. Sněmu se exprezident nemohl zúčastnit z časových důvodů. „Voliči budou mít možnost volbou vaší strany vyjádřit, že ani oni nechtějí válku, ale mír,“ napsal Klaus.

Okamurovi ke znovuzvolení na síti X pogratuloval také předseda ANO Andrej Babiš.

Cílem je zlepšit život v Česku

Mezi hosty konference zasedla předsedkyně neparlamentní Trikolory Zuzana Majerová. V řeči zkritizovala vládu za údajné „totalitní praktiky“. Pětikoalice podle ní ovládá všechna velká média.

Uskupení Trikolora bude s SPD spolupracovat v nadcházejících volbách. Okamura na únorovém sněmu Trikolory uvedl, že mají společně velkou šanci uspět ve všech třech letošních hlasováních, tedy červnových eurovolbách i podzimních volbách senátních a krajských. Obě uskupení mají podle něj stejný cíl zlepšit život v Česku a stejný názor na to, co zemi škodí a co jí prospěje.

Hnutí SPD na české politické scéně figuruje od června 2015, kdy ho po vnitrostranických sporech a odchodu z Úsvitu přímé demokracie založil Okamura. S SPD uspěl v parlamentních volbách v říjnu 2017 i o čtyři roky později.

V letech 2017 až 2021 byl místopředsedou Sněmovny, o funkci se opakovaně ucházel i po posledních sněmovních volbách, zvolen ale nebyl. Nyní se podpora SPD pohybuje podle průzkumů mínění kolem deseti procent.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!