Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cena Jiřího Ortena zná trojici nominovaných

Česko

PRAHA Prozaičky Jakuba Katalpa a Jana Šrámková a básník Jakub Řehák jsou nominováni na letošní Cenu Jiřího Ortena. Vítěz ceny pro mladé literáty, pojmenované po básníkovi zesnulém v mladém věku, bude vyhlášen na veletrhu Svět knihy 14. května.

Cena Jiřího Ortena, kterou od letoška udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů, již byla udělena jedenadvacetkrát. Mezi jejími laureáty jsou například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý či Petra Hůlová.

Toto ocenění se udílí autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než 30 let. Partnerem Ceny Jiřího Ortena je letos opět pražský magistrát. Vítěz obdrží odměnu 50 000 korun. V minulých dnech komise ve složení šéfredaktorka čtrnáctideníku A2 Libuše Bělunková, vedoucí katedry české literatury na FF UK Petr A. Bílek, šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl, spisovatel Pavel Kosatík a redaktor časopisu Týden Pavel Mandys vybrala z 25 přihlášených prací tři kandidáty.

Fabulace i pozorovatelství Jakubu Katalpu komise nominovala za její druhý román Hořké moře (vydaný v Pasece), za „fabulační odvahu a energický, osobitý styl vyprávění“. Jakuba Řeháka navrhla za „pozorovatelství, které neutkvívá na povrchu věcí a stává se formou osobního poznávání“, které uplatnil v debutové sbírce Světla mezi prkny (vydala Fra), a Janu Šrámkovou za knihu Hruškadóttir (vydal Labyrint) a její „stylově čisté, tematicky ojedinělé, nedoslovné vyprávění“.

Cenu Jiřího Ortena založilo v roce 1986 Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělání s cílem oceňovat autory publikující v samizdatu, později ji organizovala Mladá fronta.

Autor:

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...