Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cena Jiřího Ortena zná trojici nominovaných

Česko

PRAHA Prozaičky Jakuba Katalpa a Jana Šrámková a básník Jakub Řehák jsou nominováni na letošní Cenu Jiřího Ortena. Vítěz ceny pro mladé literáty, pojmenované po básníkovi zesnulém v mladém věku, bude vyhlášen na veletrhu Svět knihy 14. května.

Cena Jiřího Ortena, kterou od letoška udílí Svaz českých knihkupců a nakladatelů, již byla udělena jedenadvacetkrát. Mezi jejími laureáty jsou například Michal Viewegh, Tereza Boučková, Petr Borkovec, Jaroslav Rudiš, Radek Malý či Petra Hůlová.

Toto ocenění se udílí autorovi prozaického či básnického díla napsaného v českém jazyce, jemuž v době vydání díla není více než 30 let. Partnerem Ceny Jiřího Ortena je letos opět pražský magistrát. Vítěz obdrží odměnu 50 000 korun. V minulých dnech komise ve složení šéfredaktorka čtrnáctideníku A2 Libuše Bělunková, vedoucí katedry české literatury na FF UK Petr A. Bílek, šéfredaktor nakladatelství Odeon Jindřich Jůzl, spisovatel Pavel Kosatík a redaktor časopisu Týden Pavel Mandys vybrala z 25 přihlášených prací tři kandidáty.

Fabulace i pozorovatelství Jakubu Katalpu komise nominovala za její druhý román Hořké moře (vydaný v Pasece), za „fabulační odvahu a energický, osobitý styl vyprávění“. Jakuba Řeháka navrhla za „pozorovatelství, které neutkvívá na povrchu věcí a stává se formou osobního poznávání“, které uplatnil v debutové sbírce Světla mezi prkny (vydala Fra), a Janu Šrámkovou za knihu Hruškadóttir (vydal Labyrint) a její „stylově čisté, tematicky ojedinělé, nedoslovné vyprávění“.

Cenu Jiřího Ortena založilo v roce 1986 Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělání s cílem oceňovat autory publikující v samizdatu, později ji organizovala Mladá fronta.

Autor:

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...