Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ceny chytrých telefonů rychle padají

Česko

PRAHA Ceny chytrých telefonů v Česku rychle letí dolů. Zatímco ještě před rokem stály tyto přístroje kolem deseti tisíc korun, nyní jsou na trhu modely, které stojí i kolem tří tisíc korun.

A lidé kupují měsíčně desítky tisíc těchto mobilů, které fungují jako kapesní počítače.

Největší zájem je podle prodejců o telefony v cenové relaci tři až pět tisíc korun. Ty už mají dotykový displej, kvalitní fotoaparát, MP3 či integrovanou navigaci.

„Čím dál populárnější jsou dotykové a chytré telefony. Protože jsou tyto telefony čím dál cenově dostupnější, očekáváme, že se jich letos bude prodávat čím dál víc,“ říká mluvčí internetové nákupní galerie Mall.cz Michala Gregorová a dodává, že největší zájem je o telefony založené na operačním systému Android.

Aktuálně podle Jana Samka z Alzy dramaticky klesá cena například mobilních telefonů Nokia. Cena Nokia N97 nebo N8 podle něj klesla o zhruba 30 procent.

Chytré telefony tak rychle vytlačují z prodejen klasické mobily. „Za poslední půlrok dosahuje podíl chytrých telefonů na celkovém prodeji 30 procent,“ tvrdí Michal Navrátil z Electroworldu. V prodaných telefonech prý přitom dominují Samsung a Nokia. Nokia pak vyhrává na poli telefonů s navigací, v jejím portfoliu je 40 procent modelů, které ji mají.

Jednou z nejoblíbenějších a nejprodávanějších nokií s navigací je podle prodejců Nokia 5230 s operačním systémem Symbian, která

Prodejce Model Cena Mall.cz CPA A210 2998 Alza.cz Vodafone 845 3577 Electroworld Nokia 5230 3899 T-Mobile Nokia 5230 3499 Vodafone Vodafone 845 2777 O2 Huawei U8100 3095

se v internetových obchodech prodává od 2810 korun. Cena v kamenných prodejnách elektra se pak pohybuje okolo 3700 korun do téměř 4200 korun. Z konkurenčního operačního systému Android je pak prý jedním z nejlépe prodávaných telefonů například Sony Ericsson X8. Ten se v e-shopech prodává od 3798 korun, v kamenných prodejnách se pak jeho cena pohybuje okolo 4400 korun.

Jedním z nejlevnějších chytrých mobilních telefonů na trhu je podle Samka vlastní produkt Vodafonu, pojmenovaný Vodafone 845, vybavený operačním systémem Android. „Pokud někdo touží po smartphonu a má hluboko do kapsy, tento produkt pro něj nemá konkurenci,“ říká Samko. Mall.cz jako nejlevnější smartphone nabízí například CPA my Phone A210.

Klesající ceny mobilů potvrzují i mobilní operátoři. Ti se shodují, že největší zájem mají Češi o smartphony nabízené v různých akcích a velmi žádané jsou ty nejlevnější mobily. „Měsíčně prodáme zhruba 30 tisíc telefonů,“ říká Michaela Staňková z O2. Desítky tisíc prodaných přístrojů měsíčně potvrzuje i Vodafone.

Nejlevnější smartphony na trhu (v korunách)

Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...