Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Česko

Černochová odvolala ředitele VOP CZ Špoka. Kvůli špatným výsledkům i komunikaci

Obrněnec CV90 pro českou armádu na testovacím polygonu výrobce Hägglunds poblíž švédského městečka Örnsköldsvik. foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Ministryně obrany Jana Černochová odvolala ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka, který byl dlouhodobě kritizován zaměstnanci podniku. Důvodem jsou podle ministryně dlouhodobé neutěšené výsledky podniku i problémy v komunikaci. Státní podnik je klíčovým v otázkách modernizace armádní techniky, vývoje, ale i přezbrojení na bojová vozidla pěchoty CV90 ze Švédska.
  13:17

„Podnik má dlouhodobé problémy, které se bohužel panu řediteli Špokovi nedařilo řešit tak rychle, jak bychom potřebovali, i když zde udělal obrovské množství práce. Chceme VOP postavit na nohy, proto se nebudeme bát potřebných opatření, přestože právě ta personální nejsou vždy příjemná,“ uvedla k odvolání ministryně.

Podle ní se podnik nenachází v dobré kondici a proto očekává vedení, které přinese nové nápady. „Podnik není v jednoduché hospodářské situaci a je potřeba, aby do jeho čela přišel někdo s novými nápady. Je potřeba podnik stabilizovat ekonomicky i personálně, aby byl připraven na výrobu BVP a na další strategické projekty. Cílem není maximální zisk, ale efektivní podnik pro zajištění obranyschopnosti ČR,“ dodala ministryně Černochová.

Nepřiměřený nátlak

Situace byla vyhrocená již dříve a Špok čelil obvinění zaměstnanců za své chování a nepřiměřený nátlak. Předseda odborů VOP CZ Sýkora a místopředsedkyně Plevková a Sklenáková kvůli tomu složili funkce. Konkrétně šlo o to uzavření dohody o snížení osobního ohodnocení zaměstnanců podniku. To však státní podnik odmítal.

V říjnu ministerstvo obrany (MO) zahájilo ve VOP CZ kontrolu. Situací se zabývala také Vojenská policie (VP). Špok tehdy uvedl, že se na VP obrátil kvůli šíření nepravdivých informací. Podnik je zaměřený na opravy vojenské techniky a strojírenskou výrobu pro armádu i civilní sektor. Zaměstnává zhruba 600 lidí.

Špoka odvolal Metnar

Špok se stal ředitelem VOP CZ v létě 2022, předtím ho řídil v letech 2014 až 2019, kdy ho odvolal bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). Odvolání tehdy zdůvodnil nespokojeností s fungováním vedení firmy a komunikací podniku. V roce 2022 se stal Špok znovu ředitelem, a to bez výběrového řízení. Výjimku ze zákona ministerstvo odůvodnilo nutností obsadit pozici urychleně kvůli strategickým zakázkám, u kterých se předpokládá zapojení státního podniku.

Nynější šéf sněmovního výboru pro obranu Metnar na sociální síti X uvedl, že se Špok do čela podniku nikdy neměl vrátit. „Opakovaně jsem na toto upozorňoval a poukazoval na situaci, do které se VOP CZ dostal v roce 2019,“ napsal.

Podle Metnara byl na tom podnik v roce 2019 tak špatně, že neměl na výplaty. „Novému vedení trvalo přes dva roky, než se mu podařilo otočit směr a vyvést VOP CZ z červených čísel. Důvodem opětovného instalovální tohoto ředitele nemohla být jeho dobrá práce a toto jsou výsledky personální politiky ministryně obrany,“ dodal.

Řízením podniku bude podle informací z obrany dočasně pověřen technický ředitel VOP CZ Martin Šturala, který zároveň působí jako člen dozorčí rady státního podniku. Podporou mu bude další člen dozorčí rady a bývalý ministr dopravy Daniel Ťok. Ministerstvo zároveň vypíše výběrové řízení na nového ředitele.

Autoři: ,