Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Válek apeluje na přeočkování dětí

Česko

  11:55aktualizováno  14:24
V Česku stále rapidně přibývá případů černého kašle. „Registrujeme 956 nových případů,“ řekla ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Jednou z cest, jak se proti nemoci chránit, je očkování. Ministerstvo vyčlenilo vakcíny pro těhotné. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) apeluje na přeočkování dětí.

„Do středy dopoledne jsme měli registrováno 956 nových případů černého kašle, tudíž rostoucí trend stále přetrvává,“ řekla Macková. Od začátku roku je evidováno přes 10 tisíc případů.

„Prokletím očkování možná je, že chrání před smrtelnými nemoci. My jsme si totiž už zvykli, že tady ty choroby nejsou, a proto nepřikládáme očkování takovou váhu,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Podle něj proočkovanost klesá, a to je špatně.

Povinně jsou proti černému kašli očkovány nejmenší dětí, očkování je součástí hexavakcíny, jejíž první dávku dostávají obvykle v devíti týdnech. Přeočkovat by se pak měly pětileté nebo šestileté děti a znovu desetileté až jedenáctileté. Ministr zdravotnictví apeluje na lidi, aby dostupné očkování využívali a nezapomínali na třetí či čtvrtou dodatečnou dávku, a to zejména u dětí v nižším školním věku.

„Nejen u černého kašle by rodiče měli dbát na to, zda už se neblíží doba přeočkování,“ připomněl také Matyáš Fošum, tajemník poradního sboru hygieny práce a pracovního lékařství, který je po odchodu Pavly Svrčinové pověřený funkcí hlavního hygienika. Dodal, že vakcín proti černému kašli je dostatek.

Očkovat proti černému kašli se podle dat ministerstva zdravotnictví nechalo letos v Česku už přes 49 tisíc dospělých, loni necelých 24 tisíc. „Podařilo se nám zajistit přes 100 tisíc vakcín nad rámec proti běžným objednávkám,“ uvedl Fošum, podle kterého do Česka dorazily vakcíny z Kanady i Francie a nyní se distribuují.

„Ministerstvo vyčlenilo zhruba 6 tisíc vakcín pro těhotné. Aktuálně jich je dostupných ještě přibližně 3 700. Udělali jsme tak proto, že apelujeme na těhotné, aby se očkovaly. Chrání tím nejen sebe, ale hlavně své nenarozené dítě,“ uvedl Fošum.

„Očkování pomáhá lidem všech věkových kategorií. Máme velký očkovací program, plno z nich je dokonce i hrazeno pojišťovnou. Stále ale nejsem úplně spokojen,“ řekl Válek. Dodal, že v rámci vakcinace nejsme nejhorší na světě, ale můžeme být lepší.

Na tento týden připadá Evropský týden očkování, který se každoročně koná pod záštitou Světové zdravotnické organizace (WHO). Jeho cílem je zvýšit povědomí o významu očkování, které slouží jako prevence před nemocemi a je důležitou součástí ochrany života.

Očkování proti černému kašli je povinné pro malé děti, v dospělosti odborníci doporučují přeočkování. Kvůli velkému zájmu, letos se nechalo očkovat už více než 49 tisíc lidí, ale vakcíny nebyly několik týdnů pro nové objednávky dostupné.

Minulý týden podle ministerstva zdravotnictví dorazilo 20 tisíc dávek očkovacích látek z Kanady, dalších 78 tisíc z Francie už je také v Česku. „Dnes nebo zítra si je přebere distributor a ve čtvrtek nebo v pátek budou rozváženy lékařům a do očkovacích center,“ řekl v pondělí mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Očkování dospělým zdravotní pojišťovny nehradí, v současné době dostupné vakcíny nejsou samostatně proti černému kašli, ale kombinují ochranu také proti záškrtu, tetanu, případně dětské obrně. V ordinaci za něj lidé zaplatí nejčastěji 1 200 až 1 500 korun.

O tom, zda pojišťovny budou dospělým vakcínu hradit, by měly spolu s odborníky rozhodovat podle doporučení Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí, které má vyjít tento týden. Pravidelná schůzka Národní imunizační komise je podle Fošuma naplánovaná na 6. června, připustil i svolání mimořádného jednání v květnu.

Autoři: ,

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...