Čtvrtek 30. května 2024, svátek má Ferdinand
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

S černým kašlem zemřelo měsíční dítě, rozhodující byl oboustranný zápal plic

Česko

  14:41aktualizováno  17:57
Česko registruje už tři nemocné, kteří zemřeli mimo jiné i s infekcí černého kašle. Jako poslední sotva měsíční dívku z okresu Ústí nad Orlicí. Zemřela ve Fakultní nemocnici Hradec Králové, kam ji v kritickém stavu převezli z jiné nemocnice. Do Česka míří nová dodávka vakcín, očkovat by se měly především těhotné ženy.

Dříve zemřeli dva senioři s černým kašlem, kteří měli podle lékařů více onemocnění a černý kašel u nich nebyl příčinou úmrtí. Také stav novorozence se zkomplikoval kvůli nákaze několika bakteriemi (pneumokok, hemofilus a Bordetella pertussis, což je původce černého kašle) i adenoviry.

Informaci o úmrtí novorozence, kterou iDNES.cz získal ze dvou nezávislých zdrojů, v odpoledních hodinách potvrdilo na tiskové konferenci také ministerstvo zdravotnictví.

„Příčinou úmrtí bylo respirační selhání, oboustranný zápal plic a sepse. Bakterie způsobující černý kašel byla potvrzena také, ale pravděpodobně nebyla primární příčinou úmrtí,“ uvedl na dotaz iDNES.cz ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Matyáš Fošum. Právě oboustranný zápal plic způsobený pneumokokem je podle něj statisticky nejčastější příčinou úmrtí dětí do jednoho roku.

„Novorozenci byla neprodleně poskytnuta maximální specializovaná péče, bohužel na následky onemocnění zemřel. Byl u něj diagnostikován černý kašel, jeho zdravotní stav navíc komplikovaly další infekce,“ řekl mluvčí královehradecké nemocnice Jakub Sochor.

Ještě před upřesněním informací ze strany ministerstva zdravotnictví řekl epidemiolog Roman Prymula, že černý kašel byl zřejmě hlavní příčinou úmrtí novorozence. „Pokud vím, zemřelo velmi malé dítě z Pardubického kraje. Mělo oslabenou imunitu a nakazilo se několika druhy bakterií včetně pneumokoka a Bordetella pertussis. Zatím mohu jen spekulovat, ale předpokládám, že u kojence sehrál právě černý kašel nejzásadnější roli,“ potvrdil úmrtí Prymula.

I poté zopakoval, že nákaza černým kašlem zřejmě hrála významnou roli. „Pneumokok nasedá nejčastěji na poškozené sliznice dýchacích cest. Ty mohla poškodit bakterie černého kašle, ale také adenoviry či hemofilus. Je těžké říci, který patogen byl dominantní,“ dodává Prymula.

Mimořádná dodávka vakcín

Letošní epidemie je nejsilnější za více než šedesát let. Od začátku letošního roku Státní zdravotní ústav podle ředitelky Barbory Mackové eviduje 6 006 případů černého kašle. Za tento týden do dnešního dopoledne přibylo 709 nových, konečná čísla ústav zveřejní v pondělí. Nejvíc nemocných je mezi mladými ve věku 15 až 19 let, novorozenců se nakazilo 92.

Odborníci doporučují očkování zejména těhotným ženám, ale i těm, které chtějí teprve počít, nebo lidem, kteří s kojenci přicházejí do kontaktu, aby je nemohli nakazit. Lékaři i zájemci o očkování ale měli v minulých týdnech problémy se sháněním nedostatkových vakcín.

Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) už by ale brzy měl být vakcín proti černému kašli dostatek. „V minulých dnech přišlo deset tisíc dávek z Velké Británie, příští týden dostaneme dvacet tisíc z Kanady a do konce dubna přijde dalších 78 tisíc vakcín z Francie – celkem tedy více než 110 tisíc kusů mimořádných dávek,“ sdělil ministr.

Podotkl, že letos se nechalo očkovat přes 81 tisíc dětí, kterým to hradí pojišťovny, i dospělých, kteří si vakcíny platí, ale pojišťovny na ně přispívají z fondů prevence. Loni do dubna použili lékaři 39 tisíc vakcín, tedy méně než polovinu.

Podle Fošuma budou vakcíny vyhrazené přednostně pro očkování těhotných, lékaři si je mohou telefonicky objednat u distributora. „Je vytyčeno relativně velké množství tak, abychom pokryli všechny ženy, které jsou těhotné a mají o očkování zájem,“ řekl s tím, že objednané vakcíny budou dodány příští týden.

„Očkovat by se měly především těhotné ženy ve třetím trimestru, od 27 do 36 týdne, aby předaly ochranné látky svému dítěti nejdříve prostřednictvím placenty a později v mateřském mléce,“ upřesňuje Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení v Ústí nad Labem a šéf Společnosti infekčního lékařství.

Podle něj by mělo šíření černého kašle s příchodem teplého počasí postupně zpomalovat. „Nakažených bude ubývat i proto, že lidé se budou více pohybovat venku a nebudou tak často velmi blízko u sebe v uzavřených prostorách,“ vysvětluje Dlouhý.

Podle Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí hlásí letos zvýšený výskyt černého kašle i řada dalších zemí jako třeba Belgie, Dánsko, Španělsko, Švédsko, Norsko či Chorvatsko, kde jen do poloviny března onemocnělo přes 6 200 lidí. V některých již zemřeli kojenci, například v Nizozemsku čtyři, minimálně jeden v Rakousku a další jinde.

„Černý kašel není samozřejmě jen problémem Evropy. Vyskytuje se celosvětově, a to i v subtropech a tropech. Dva nové případy úmrtí teď řeší úřady na Filipínách, oba kojenci, kluk ve věku 1 měsíc a holka 2 měsíce. Jednak to vystihuje nejrizikovější skupinu ze všech a taky z toho vyplývá, že pokud chcete s dětmi cestovat, nechte je řádně proti všemu v rámci kalendáře očkovat. To je absolutní základ. Pertuse se vyskytuje u nás, ale je to i cestovatelská nemoc, tak jako jiné respirační nákazy. Stačí jedna cesta letadlem,“ upozornil na sociální síti X epidemiolog Rastislav Maďar.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!