Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Češi a Moravané mají odlišnou DNA

Česko

PRAHA Podle nové mezinárodní studie s českou účastí podoba genetického kódu Evropanů souvisí s místem jejich původu. Detailním čtením mnoha set tisíc písmen genetického kódu dokázala práce odhalit charakteristické odlišnosti mezi příslušníky menších etnik, jako jsou Češi a Moravané.

„V některých státech dokonce genetici ve výsledcích zaznamenali rozdíly i v rámci tak malých skupin, jako jsou obyvatelé různých okresů,“ řekl LN Milan Macek ml. z fakultní nemocnice v Motole, který řídil přípravu vzorku z České republiky. Spolu s kolegy se Milan Macek rozhodl využít příležitosti, kterou skýtala mezinárodní studie. Rozdělili tedy zaslané vzorky na české a moravské. „A skutečně se ukázalo, že mezi nimi lze najít pravidelně se vyskytující odlišnosti, i když samozřejmě nejsou příliš velké,“ říká český genetik.

Příčinou je rozdílný původ obyvatel Čech i Moravy a velmi usedlý způsob života našich předků. Většina obyvatelstva byla pevně svázána s půdou. Dokonce i v bouřlivých dobách docházelo jen k migraci malých skupin. Ty v některých případech dokázaly vnutit starousedlíkům svou kulturu, ale jinak představovaly jen kapku v genetickém moři.

Sňatky také uzavírali v drtivé většině lidé z jediné oblasti. Díky tomu se genetické odlišnosti nejen udržovaly, ale prohlubovaly.

Mají drobné genetické rozdíly mezi Čechy a Moravany nějaký konkrétní dopad například na nemocnost? Na to tento typ studie nedokáže odpovědět a odborníci o tom odmítají spekulovat.

Více čtěte na straně 23

Autor: