Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi doma touží po medaili

Česko

V Ostravě a Praze dnes začíná sedmé florbalové mistrovství světa, největšími favority jsou Švédové

PRAHA Startuje šampionát s přívlastky několika nej. Florbalové mistrovství světa, které ode dneška hostí Ostrava a Praha, bude rozhodně nejmedializovanější, pořadatelé navíc věří, že zaznamená i největší návštěvu, a do historie se tak zapíše jako nejúspěšnější.

Úspěšnost šampionátu hodně ovlivní výkony českých reprezentantů, kteří mají za cíl postoupit z pětičlenné skupiny do semifinále. Největšími favority jsou Švédové, kteří vyhráli všech šest mistrovství světa. Do silné čtyřky patří ještě Finsko a Švýcarsko.

„Je zvláštní, že od florbalové federace a trenérů vůbec žádný tlak není,“ poznamenal brankář Tomáš Kafka, který byl i u největšího úspěchu českého florbalu, a to u stříbrné medaile z MS 2004 ve Švýcarsku. „Všichni víme, že od nás fanoušci čekají medaili, ale ono to není vůbec jednoduché. Ve finálové fázi bude hodně záležet na štěstí,“ dodal.

Český tým čeká už dnes úvodní zápas proti Rusku. „Máme lehčí skupinu. První krok ale je postoupit do semifinále,“ připomněl kapitán Radim Cepek.

Ten navíc v den startu šampionátu oslaví třiatřicáté narozeniny. „Určitě něco bude, ale asi až po nedělním zápase se Švédy, kdy si budeme moci sednout a dát si jedno pivko,“ řekl útočník švýcarského HC Rychenberg.

Hráči berou šampionát vážně a nechtějí se nechat ničím rozhodit. „Domluvili jsme se, že si na hotelu v Ostravě zakážeme internet, aby to bylo jako kdysi. Budeme se bavit něčím jiným než hledáním na internetu, co o nás kdo napsal,“ dodal Cepek.

Kouč Zdeněk Skružný věří, že domácí prostředí české hráče nebude svazovat, a naopak je zdravě nabudí. „Doufám, že nám diváci pomůžou. Ostrava má skvělé, hlasité fanoušky.“ Dobrou zprávou pro trenéra Skružného byl zrušený trest pro obránce Daniela Foltu, který měl pro hrubý faul na úvod šampionátu chybět. „Bude to vrchol mé kariéry. Strašně se těším,“ řekl Folta.

Pravděpodobná sestava Česka: Rytych - Trnavský, Chrápek, Jakůbek, Garčar, Folta, Nesměrák - Zálesný, Ostřanský, Sikora - Skalík, Cepek, Kožušník - Richter, Novotný, Sladký.

Zápasy českého týmu na MS ve florbale Ostrava, ČEZ Aréna 6. 12. - 17.10 Rusko-ČESKO 7. 12. - 17.10 ČESKO-Švédsko 9. 12. - 17.10 Lotyšsko-ČESKO 10. 12. - 17.10 ČESKO-Itálie Praha, 02arena 13. 12. - 16.10 semifinále 13. 12. - 19.10 semifinále 14. 12. - 13.10 o bronz 14. 12. - 16.10 finále Ze skupiny postupují do semifinále dva týmy. Všechny zápasy českého týmu, obě semifinále a finálový den vysílá přímým přenosem ČT 4.

Autor: