Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi i bez bronzové náplasti

Česko

Po semifinálové porážce přišli florbalisté na MS o medaili v prodloužení proti Švýcarům

PRAHA Domácí prostředí. Touha po medaili. Vyzrálý tým. To všechno hrálo ve prospěch českých florbalistů na domácím mistrovství světa. Jenže po nevydařeném semifinále s pozdějšími mistry světa z Finska utekl českým reprezentantům v souboji se Švýcarskem smolně i bronz. V prodloužení prohráli 4:5 a na šampionátu skončili čtvrtí. „Jsem na hráče pyšný,“ řekl přesto kouč českého týmu Zdeněk Skružný. „I když jsme nezískali medaili, tak to byl nejlepší šampionát co jsme odehráli,“ chválil hráče trenér.

Když po utkání čeští hráči přihlíželi, jak soupeř dostává na krk medaile a raduje se z poháru za třetí místo, bylo jim do pláče. „Co může být za větší zklamání, než přihlížet, jak vám medaile proklouzne mezi prsty. Je to strašná rána. Člověk se s tím ještě bude dlouho srovnávat,“ kroutil hlavou obránce Daniel Folta, který odehrál všechny mistrovství světa kromě toho v roce 2004, kdy český tým ve Švýcarsku získal stříbro.

„Hráči můžou být hrdí na to, jak se prezentovali nejenom na hřišti. Bylo pro ně těžké to zvládnout, ale udělali to se ctí. Nevím, jestli to někdy přebolí,“ smutnil Skružný.

V utkání ale bojovali jeho svěřenci srdnatě. Ve třetí třetině dokonce otočili zápas a necelé tři minuty před koncem třetí části vedli 4:3.

„Pořád jsme věřili, nic jiného nezbývalo,“ poznamenal obránce Aleš Jakůbek. „Švýcaři byli nervózní trochu jsme je zatlačili a dokázali jsme vyrovnat. Při čtvrtém gólu už jsme byli v laufu,“ dodal.

Jenže o pár vteřin později dokázali Švýcaři vyrovnat a poslali zápas do prodloužení. „Stačilo vydržet a podržet míček. Negativně zapůsobila atmosféra, protože kluci chtěli hrát a dát další góly a pak jsme tam bohužel propadli,“ litoval Skružný.

Poprvé nevyhráli Švédové Když už se zdálo, že na řadu přijdou samostatné nájezdy, chybovali Češi v středním pásmu. Necelou minutu před koncem prodloužení vstřelil vítěznou branku Simon Stucki. „Při nájezdech by to bylo tak padesát na padesát. Mají dobré střelce, ale to mi taky,“ hodnotil brankář Tomáš Kafka, který sobotní semifinále nechytal. Podle zkušeného gólmana byla hlavním problémem českého týmu malá efektivita. „Na góly potřebujeme moc střel. Navíc jen třicet procent našil šancí jde na bránu, zbytek střílíme pánu bohu do oken,“ zlobil se Kafka.

Český tým si proti Švýcarsku zopakoval dva roky starý souboj o bronz, který tehdy také skončil prohrou Čechů. „Tentokrát jsme měli určitě silnější tým a lepší partu. Zápas jsme měli vyhrát,“ řekl útočník Vojtěch Skalík.

Ve finále se tak po páté ze sedmi odehraných šampionátů utkali Švédi s Finy. Poprvé v historii ale má šampionát jiného vítěze než Švédy. zlaté medaili totiž po výhře 7:6 v prodloužení vybojovali Finové.

O 5. místo: Lotyšsko - Norsko 6:5. Další semifinále: Švédsko - Švýcarsko 3:2 v prodl. Finále: Švédsko - Finsko 6:7 v prodl.

All Star tým MS: Henri Toivoniemi (Finsko) - Daniel Folta (Česko), Henrik Quist (Švédsko) - Aleš Zálesný (Česko), Fredrik Djurling (Švédsko), Santtu Manner (Finsko).

***

Další informace na straně 21

Česko 2

Finsko 4

Branky a nahrávky: 34. Zálesný (Sikora),

52. Ostřanský (Zálesný) - 20. Manner

(Kukkola), 25. Mikko Kohonen (Tiitu),

38. Manner (Järvi), 53. Järvi (Forsten).

Rozhodčí: Andersson, Fahlander

(oba Švéd.). Vyloučení: 2:1. Bez využití.

Diváci: 10 348. Třetiny: 0:1, 1:2, 1:1.

Česko: Rytych - Garčar, Jakůbek,

Chrápek, Nesměrák, Folta, Slaný -

Ostřanský, Cepek, Kožušník - Sikora (41.

Skalík), Fridrich, Zálesný - Sladký, Fojta

(41. Novotný), Richter.

Česko 4

Švýcarsko 5

po prodloužení

Branky a nahrávky: 40. Sikora (Fridrich),

52. Zálesný, 57. Sikora (Zálesný), 58.

Skalík (Ostřanský) - 5. Ch. Hofbauer, 41.

Ch. Hofbauer (Antener), 48. Stucki (Antener),

58. M. Hofbauer (Ch. Hofbauer), 70.

Stucki (Cadisch). Rozhodčí: Bengtsson,

Polverari (oba Švéd.). Vyloučení: 3:2, navíc

Sikora 10 min. Využití: 1:1. Diváci:

13 211. Třetiny: 0:1, 1:0, 3:3 - 0:1.

Česko: Kafka - Chrápek, Nesměrák, Garčar,

Jakůbek, Folta, Slaný - Sikora, Fridrich,

Zálesný - Ostřanský, Cepek, Kožušník - Novotný,

Fojta, Richter - od 41. navíc Skalík.

Autor:

Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness
Vyhrajte balíček z řady sebamed Anti-Redness

Minulý týden jste soutěžili se sebamedem o kosmetiku pro nejmenší. Tento týden si pojďte zahrát o péči pro vás, a to konkrétně o řadu Anti-Redness,...