Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Češi provedli v Ghaně první unikátní operaci

Česko

TAKORADI Novojičínští lékaři včera provedli v Ghaně laparoskopickou operaci, vůbec první v této západoafrické zemi. Šestičlennému humanitárnímu týmu z nemocnice v Novém Jičíně, který je od pátku v ghanském Takoradi na dvoutýdenní misi, už dorazila i netrpělivě očekávaná zásilka zdravotnického materiálu, kde byl i potřebný přístroj právě pro laparoskopické operace, řekla ČTK mluvčí týmu Dorota Havlíková. „Nyní už můžeme operovat poměrně bezpečně. Máme zdvojené rukavice, roušky, pláště, ochranné brýle a svůj materiál,“ řekl šéf mise a současně primář chirurgického oddělení novojičínské nemocnice Stanislav Czudek. Dodal, že na cestě je pořád ještě dezinfekce. Potíže s plynem Právě kvůli zpoždění v dopravě kontejnerů s materiálem museli lékaři první dny operovat tradičním způsobem. Ani poté, co náklad konečně dorazil, však neměli vyhráno. „Pro laparoskopické operace na klinice chyběla lahev s CO2, která nemohla být z bezpečnostních důvodu součástí leteckého přepravního boxu s laparoskopickou věží a stále zůstává v druhé, nedoručené zásilce. Ta obsahuje dezinfekční prostředky, které jsou hořlavé, a zásilka musela být přepravována po moři,“ vysvětlila Havlíková.

Koordinátorovi projektu Brianu Dixonovi se sice podařilo plyn sehnat, ale lahev zase měla jinou redukci, než potřebuje dopravená laparoskopická věž. „Proto se operace nejtěžších případů kýly přeložila na další dny. Až u posledního pacienta z dnešního operačního programu se podařilo napojení plynu zprovoznit a lékaři tak konečně mohli provést první laparoskopickou operaci v historii celé Ghany,“ řekla Havlíková.

Oba chirurgické týmy včera provedly 14 operací a na sále strávily celkem deset hodin. Podmínky jsou podle Havlíkové velmi těžké, protože na malém sále nefunguje klimatizace. V Ghaně vzniklo zhruba před dvěma lety malé chirurgické sanatorium, v němž se už vystřídalo několik chirurgických týmů ze západní Evropy, nyní tam úspěšně operují i čeští specialisté.

Autor:

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...