Sobota 1. června 2024, svátek má Laura
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi se bojí, že jim unie „ukradne“ předsednictví

Česko

BRUSEL Sen o velké české premiéře v čele Evropské unie získal trhliny. Na síle totiž nabírá scénář, který české vládě během předsednictví v roce 2009 přisoudí roli druhých houslí. Praze se to nelíbí. Bojí se, že jí uteče příležitost zviditelnit se na mezinárodní scéně a šance prosadit část národní agendy v rámci unie.

1. ledna 2009, v den, kdy začne Česko šéfovat unii, má vstoupit v platnost nová evropská smlouva. Na tomto datu se nyní shodli vyjednavači. Řízení unie bude vypadat jinak než dosud. Namísto střídání vlád po půl roce povede unii jeden stálý šéf, evropský prezident. Ten bude určovat hlavní témata klubu, bude jezdit za unii do světa, bude předsedat summitům.

Může se stát, že do šéfovské židle v Bruselu neusedne Mirek Topolánek nebo Václav Klaus, ale Tony Blair. Právě o něm se v souvislosti s prezidentem unie nejvíce mluví. Blairův tým, nikoli Topolánkova vláda, by pak dělal politiku unie.

„Jediné Česko protestovalo proti lednu 2009, ale muselo ustoupit. Ostatní to chtějí mít hotové co nejdříve,“ říká francouzský diplomat blízký jednání. „Někdy to vypadalo, jakoby se Češi nemohli dočkat, až bude Václav Klaus řídit evropské summity.“

„Ten scénář pro nás není zrovna ideální,“ říká místopředseda vlády Alexandr Vondra (ODS). „Chceme, aby naše předsednictví bylo plnohodnotné a nedošlo například k tomu, že náš premiér nebude mít žádnou roli. Musíme si to hlídat.“

Kromě kalendáře dělá Čechům potíže ještě prezident Francie. Nicolas Sarkozy tlačí na to, aby nová pravidla platila od ledna 2009 a všechny zásadní otázky, ať už jde o volbu Blaira nebo reformu evropského rozpočtu, byly vyřešeny do konce roku 2008.

Pokračování na straně 5

Dokončení ze strany 1

V té době budou totiž unii předsedat Francouzi a ambiciózní Sarkozy chce všechno nalinkovat. Na Čechy by pak mohly zůstat jen „drobky“. Vondra proto za metodu „hlídání“ označil „hlavně dialog s Francouzi“ a odmítl variantu, o níž se začalo spekulovat v Bruselu: že Česko bude dělat obstrukce s ratifikací smlouvy, aby oddálilo její vstup v platnost. „Nebudeme poslední, kdo smlouvu schválí. Není to korektní a mohlo by se nám to vymstít,“ tvrdí Vondra.

Varianta „ukradeného“ předsednictví podle něj nemusí nastat. „Ještě nikdy se nepodařilo schválit smlouvu za jediný rok. Je možné, že k tomu dojde až během našeho předsednictví, takže bychom si část mohli plně odehrát,“ dodává. „Být na místě Čechů, přál bych si mít smlouvu uzavřenou ještě před začátkem předsednictví. Jinak totiž budou muset vymyslet pravidla práce evropského prezidenta a ministra zahraničí, vybrat kandidáty, zkrátka všechno to, co vychází na Francii,“ říká jeden z bruselských zástupců Švédska. „Jde o extrémně náročný úkol i pro zkušenou zemi. I proto my chceme, aby se smlouva schválila co nejdřív,“ mírní české obavy.

O Topolánkově návštěvě ve Francii čtěte na straně 7

O autorovi| KATEŘINA ŠAFAŘÍKOVÁ, (od stálé zpravodajky LN)

Autor: