Středa 26. června 2024, svátek má Adriana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi se po Vánocích vrhli na nákupy

Česko

PRAHA Mnoho Čechů s nákupem spotřební elektroniky vyčkávalo až na povánoční a novoroční slevy, díky kterým někteří obchodníci v těchto dnech hlásí vyšší prodej než v předvánočním období. Nejvíce jdou nyní na odbyt dražší výrobky, jako jsou například LCD televizory či notebooky, při jejichž nákupu mohou lidé ušetřit až několik tisíc korun.

Jednatel společnosti Expert Elektro Peter Weiss včera sdělil, že prodejny Expert Elektro evidovaly největší nápor zákazníků v době od 25. prosince do konce roku 2009, kdy se jejich obrat zvýšil o 42 procent. Zájem byl podle něj zejména o Wi-Fi zařízení, Blu-ray přehrávače, notebooky a televizory s plochou obrazovkou.

„Zákazníci v době vzrůstající nezaměstnanosti a ekonomické krize omezili výdaje a šetří. To, že otáleli s nákupem elektrovýrobků na období výprodejů a nižších cen, je v takové situaci typickým chováním. Navíc, většina z nich našla pod vánočním stromečkem peníze či dárkové poukázky,“ podotkl Weiss.

Utrácejí víc než před svátky Vyšší poptávku v lednu hlásí také internetový obchod Datart. cz, který po zahájení lednových výprodejů zaznamenal o osm procent vyšší návštěvnost než 10. prosince, kdy měl vrchol předvánoční poptávky. Zároveň návštěvníci utratili o 19 procent více peněz než v rámci předvánočních nákupů.

„Enormní zájem o lednové výprodeje tak potvrzuje, že zatímco před Vánoci se zájem zákazníků z velké části soustředí na malé domácí spotřebiče a elektroniku, vhodné jako dárky, v lednu realizují finančně náročnější nákupy,“ uvedla společnost Datart v tiskové zprávě zaslané.

Někteří obchodníci si pochvalují i prosincové prodeje. „I přesto, že největší nárůst prodeje jsme zaznamenali v posledním prosincovém týdnu, ukazují naše statistiky pozitivní údaje za celý měsíc. V porovnání s rokem 2008 vzrostl celkový obrat sítě za toto období (prosinec) o 13,5 procenta,“ podotkl Weiss.

Autor:

Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA
Rozdáváme plenky pro citlivou pokožku ZDARMA

Hledáte pro svá miminka spolehlivou ochranu a chcete, aby se cítila jako v bavlnce? Nyní máte jedinečnou příležitost zapojit se do testování nových...