Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi si poprvé zatančili s Poláky

Česko

Praha má novou mezinárodní tradici. Česko-polský ples byl zahájen v hotelu Ambassador

Po přípitku - jak jinak než polskou vodkou -ochutnali návštěvníci i proslulý bigos z masa, hub a kysaného zelí

PRAHA Češi se stali pro Poláky vůbec nejoblíbenějším národem, prezidenti a premiéři obou zemí se setkávají častěji než s kýmkoli jiným ze sousedních států, Poláci v Česku a Češi v Polsku už investovali miliardy. Proto se zdá téměř logické, že mezi události jako Ples v opeře, který je vlastně česko-rakouskou tradicí, nebo Slovenský ples přibyl tuto sobotu i další pražský „mezinárodní ples“ - ples česko-polský.

Akce pojatá ve velkém a velmi společenském stylu v kongresovém sále pětihvězdičkového pražského hotelu Ambassador dostala záštitu v podobě účasti předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové, která si zde s manželem i zatančila. „Nepatříme už s manželem mezi plesové páry a podobné akce si velice vybíráme,“ uvedla při slavnostním zahájení plesu Němcová, která prý svojí účastí chtěla podpořit nejen nově zahájenou tradici, ale také česko-polské vztahy.

Vedle polského velvyslance v České republice Jana Pastwy přišel i náměstek českého ministra zahraničí Vladimír Galuška. Pastwa připomněl, že ples navazuje na tradici setkávání polských intelektuálů v Praze mezi světovými válkami. Hlavní pořadatel společenské události, šéf Klubu polského kapitálu v České republice Dariusz Marczinkowski ale přiznal, že se organizace plesu rodila v bolestech a že nebylo lehké sehnat na tak velkolepou akci sponzory. Hlavním z nich se nakonec stala jihopolská energetická firma Tauron, která v září tohoto roku vstoupila na českou energetickou burzu a má v Praze své stálé zastoupení.

Vodka, bigos, pirohy Ve slavnostně bílo-červeně vyzdobeném sále Ambassadoru byla v sobotu večer nakonec zaplněna (až na pár výjimek) všechna místa, někteří hosté dokonce jen kvůli tomuto večeru přijeli až z Varšavy. Mezi účastníky převažovali představitelé byznysu, především z polských firem působících v Česku.

Vedle zvěřinové paštiky, kachny po staročesku s karlovarskými knedlíčky nebo na místě připravovaného japonského sushi, doplněných moravskými víny a sektem, nechyběly samozřejmě ani polské speciality. Vedle úvodního přípitku - jak jinak než polskou vodkou - mohli návštěvníci ochutnat i proslulý polský bigos z masa, hub a kysaného zelí nebo noblesní variantu polských pirohů.

Spolu s několika „česko-polskými umělci“ zazpíval k tanci za zvláštní příplatek „dvou lahví polských okurek“ i slavný český muzikant osmdesátých let Karel Vágner, který téměř dokonalou polštinou připomněl, že na dosud existujícím festivalu v polských Sopotech získal v minulosti tři hlavní ceny. Některými Čechy očekávaná polská mazurka však během večera nezazněla.

Autor: