Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Česko

V bouřícím Súdánu uvázli čtyři Češi. Jejich evakuace nyní není možná

Kouř stoupá z asfaltové plochy mezinárodního letiště v Chartúmu. (17. dubna 2023) foto: Reuters

Ministerstvo zahraničí eviduje čtyři české občany v Súdánu. Velvyslanectví v Káhiře, pod které Súdán spadá, je s nimi v přímém i nepřímém kontaktu prostřednictvím jejich vysílacích firem v Česku. Evakuace v tuto chvíli není možná.
  12:38aktualizováno  13:00

Češi jsou však na evakuačním seznamu a ambasáda o možnostech evakuace jedná s členskými zeměmi Evropské unie, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake.

V Súdánu od soboty bojuje armáda s povstalci z polovojenských Jednotek rychlé podpory (RSF). Kvůli špatné bezpečnostní situaci na letišti v hlavním městě Chartúmu ve středu rezignovaly na pokus evakuovat své občany Německo a Řecko. V Súdánu se nachází přes tisíc občanů států EU.

„Evakuace ze země není v tuto chvíli možná, boje stále probíhají a letiště jsou zavřená. Všichni čtyři čeští občané jsou na evakuačním seznamu a náš zastupitelský úřad o možnostech evakuace intenzivně jedná s členskými zeměmi EU,“ uvedl Drake.

Japonsko plánuje podle agentury Kjódó vyslat vojenská letadla do Džibutska, na vhodný moment pro evakuaci svých civilistů tam mají vyčkat na japonské vojenské základně otevřené v roce 2011 v rámci protipirátské mise.

„Na okraj dodám, že ministerstvo zahraničních věcí na svých webových stránkách varovalo před cestami do Súdánu již měsíce před zahájením současných bojů a důrazně doporučovalo odložit cesty na pozdější dobu,“ dodal mluvčí.

Ozbrojenci z RSF zaútočili na dvě nejvýznamnější letiště v zemi na začátku povstání v sobotu. Armáda později uvedla, že se jí podařilo obnovit kontrolu nad letišti. V okolí zařízení se ale stále bojuje, a to také za použití těžkých zbraní, napsala agentura DPA. O víkendu súdánské úřady uvedly, že letecký prostor nad zemí je uzavřen, protože chybí kontrola leteckého provozu.

V zemi pokračovaly boje i ve čtvrtek, a to navzdory druhému pokusu o dočasné příměří, které mělo začít ve středu v 18:00 SELČ, uvedla agentura Reuters. Podle OSN si konflikt mezi armádou a polovojenskými jednotkami od soboty vyžádal nejméně 296 obětí a přes 3000 zraněných. Humanitární situaci v zemi zhoršuje stav nemocnic – v Chartúmu i v okolí je 70 procent z nich mimo provoz, výpadky proudu a akutní nedostatek jídla a vody. Tisíce civilistů prchají především do sousedního Čadu.

Obyvatelé súdánské metropole a velkých měst Bahrí a Umdurmán ve čtvrtek Reuters potvrdili pokračující boje. Po útoku na sklad zbraní poblíž chartúmského mezinárodního letiště dnes ráno vypukl velký požár, podle místních obyvatel se hasičům nedalo dovolat, uvedl server BBC News.

Podle očitých svědků a obyvatel Chartúmu má armáda kontrolu nad přístupem do metropole a snaží se odstřihnout zásobovací trasy RSF. „Armáda aktuálně ostřeluje několik cílů RSF v Chartúmu a Bahrí,“ uvedl korespondent televize Al-Džazíra. Dodal, že jedny z nejtěžších bojů probíhají u armádního velitelství.

Mnoho těl zůstává v ulicích, neboť jejich odklizení je v tuto chvíli příliš nebezpečné.

Druhý pokus o klid zbraní podle RSF selhal při napadení jejích jednotek v Umdurmánu, Reuters se ale tvrzení milice nepodařilo ověřit. O zajištění schůdného příměří v Súdánu bude dnes jednat s lídry Africké unie, Arabské ligy a dalších relevantních organizací generální tajemník OSN António Guterres.

Již před začátkem konfliktu čelila zhruba čtvrtina 45 milionů súdánských obyvatel hladu, Světový potravinový program (WFP) ale operace v zemi přerušil poté, co byli v sobotu zavražděni tři pracovníci organizace.

Autoři: ,