Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Bezbariérovou poštu zruší, zůstane ta s dvěma schodišti, štve Mariánské Lázně

Česko

  17:03
Šok a zklamání. Tak reagují starostové měst v Karlovarském kraji na zprávu České pošty o tom, které pobočky zruší. Seznam je podle nich udělaný od stolu a nerespektuje místní podmínky. Na soupisu rušených pošt se objevily i ty bezbariérové. Jako například v Mariánských Lázních.

„Do datové schránky nám zpráva České pošty dorazila v pátek v 5:20. Pošta se rozhodla zrušit svou pobočku v Tepelské ulici, bohužel to je bezbariérová pošta,“ postěžoval si na rozhodnutí pošty starosta Mariánských Lázní Martin Hurajčík (ANO).

Budova hlavní pošty na Hlavní třídě v Mariánských Lázních totiž sídlí v historické budově a dostat se k přepážce znamená překonat dvoje schodiště. Navíc není příliš dostupná. Vchodem, který je hned vedle hlavního venkovního schodiště, se lidé k přepážkám nedostanou.

„Je to nedomyšlené rozhodnutí, u hlavní pošty není místo na zaparkování, k nejbližší zastávce MHD je to daleko. Pobočka, kterou chtějí zrušit, stojí naproti zastávce, okolo se dá parkovat, jen kousek dál je poliklinika, sídliště a domov pro seniory a dům s pečovatelskou službou. Postavili nás před hotovou věc,“ neskrýval své rozhořčení starosta.

Dodal, že by se vůbec nebránil případné spolupráci formou Pošty Partner. Poštovní služby přitom nejčastěji využívají spíše senioři.

„Navíc Mariánské Lázně jsou oblíbeným turistickým cílem. Ještě před covidem město ročně navštívilo na 400 tisíc hostů, kteří zde přenocovali více než pět nocí. Další statisíce lidí pak strávili v Mariánských Lázních kratší dobu. Budou se divit, jaké máme poštovní služby,“ podotkl starosta. „Mariánské Lázně jsou navíc velmi rozlehlým městem a proto i tady vnímám jako nutnost obě pobočky České pošty zachovat,“ dodal.

Zklamání pro tělesně postižené

Rozhodnutí České pošty je velkým zklamáním pro Lenku Špačkovou, vedoucí Centra denních služeb pro tělesně postižené v Mariánských Lázní. „O bezbariérovost hlavní pošty bojuji marně už třicet let. Do její budovy nemají naši klienti šanci se dostat, kvůli venkovnímu a vnitřnímu schodišti,“ vysvětlila. Mohou se jen předem objednat nebo si zazvonit na zvonku vedle schodiště. „Někdy se ale stane, že tam pak čekají i půl hodiny, než někdo přijde,“ dodala.

Pošta v Tepelské ulici v Úšovicích je tak pro klienty jediné místo, kde si mohou své záležitosti vyřídit. „Objekt je bezbariérový, hned vedle je parkoviště. Rozhodnutí pošty o zrušení budeme určitě námitkovat,“ zdůraznila Lenka Špačková.

Pro krajské město je rušení poboček problém

Mariánské Lázně ale nejsou jediným městem v kraji, které přijde o pobočku České pošty. V Chebu je naplánováno zrušení tří poboček, jedna z nich je součástí obchodního centra Dragoun. Veřejnost si cenila možnosti jednoduchého parkování i dlouhé provozní doby.

V Karlových Varech je plánováno rušení pěti poboček, hlavně v okrajových částech města. Další pobočka, v obchodním centru, už byla zrušená.

„Pro Karlovy Vary to znamená, že v severní polovině města zůstane jediná pošta ve Staré Roli, bez pošty zůstanou i tak velké čtvrti jako Dvory, Rybáře nebo Drahovice. Je to o to těžší, že víc než čtvrtina obyvatel jsou senioři,“ uvedla karlovarská primátorka Andrea Pffefer Ferklová. „Také nerozumím zrušení pobočky v Tescu. Bylo tu parkování, lidé si mohli vyřídit svou poštu cestou na nákup, měla otevřeno sedm dní v týdnu. To bývala často jediná možnost pro hodně pracujících nebo dojíždějících lidí.“

O pobočky České pošty přijdou lidé také v Aši, Sokolově, Chodově nebo Nejdku.

Autor:

Prodej bytu 2+kk 61 m, Benátky nad Jizerou
Prodej bytu 2+kk 61 m, Benátky nad Jizerou

Marie Krupičkové, Benátky nad Jizerou - Benátky nad Jizerou II, okres Mladá Boleslav
4 390 000 Kč