Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česká pošta dokončila transformační plán, je otevřená jakékoli spolupráci

Česko

  8:20aktualizováno  9:47
Česká pošta převezme agendy některých jiných organizací. Pomůže například Úřadu práce, který prochází digitalizací, na poštu by mohli klienti chodit například pro některé dávky. K těmto krokům blíže promlouvá ředitel úřadu Daniel Krištof, ministr vnitra Vít Rakušan a šéf České pošty Miroslav Štěpán.

Česká pošta na základě usnesení vlády z konce letošního června připravila podrobný implementační plán transformačního záměru podniku. Ten předala na konci září ministerstvu vnitra.

Plán je podle šéfa podniku Miroslava Štěpána v souladu se základním strategickým rámcem transformace České pošty, který na jaře schválila vláda. „Jeho cílem je stabilizace dlouhodobého hospodaření České pošty, vyčlenění komerčních služeb do nové státní společnosti Balíkovna a rozšíření nabídky o nové produkty a služby,“ řekl.

„Česká pošta musí fungovat na internetu i fyzicky, chceme aby s námi spolupracovali subjekty samosprávy i firmy. Poptávka po poštovních službách dramaticky klesala, kapacita zůstávala stejná a to se pak odrazilo na hospodaření podniku a to jsme chtěli změnit,“ míní šéf pošty.

Podle Štěpána Česká pošta potřebuje investory. „Transformační aktivity chceme financovat z veřejných peněz i od soukromých subjektů. Jedině tak se hospodaření podniku dostane na kladná čísla,“ vysvětlil.

Ministr vnitra Vít Rakušan v úterý ráno upozornil na to, že Česká pošta zůstává kontaktním místem a po zrušení tří set poboček dál funguje bez problému. „Chceme postupně implementovat změny. Spolupráce s Úřadem práce se rozběhne už během příštího toku. Služby se musí modernizovat,“ řekl.

Portfolio služeb, které bude pošta nabízet, se podle něj bude stále rozšiřovat. „Česká pošta má velký počet klientů, Balíkovna umí doručovat i na místa, kam to jiní neumí. A po transformaci dokáže různé agendy zvládat lépe a i levněji, než jak je to doposud,“ vysvětlil.

Transformací rovněž prochází Úřad práce, mohla by se zrušit některá jeho pracoviště a jejich agendy by mohla převzít právě pošta. S tím ministerstvo podle mluvčí Hany Malé počítá. „Buď půjde o agendu, kterou bude pošta schopna vykonávat pro stát levněji než státní instituce, která ji vykonává nyní, nebo o agendu, která díky pobočkové síti bude blíže k občanům,“ vysvětlila.

Šéf Úřadu práce Daniel Krištof potvrdil, že pracoviště jsou zatížená administrativou. „Naše role je především poradenství, pomoc rodinám připravit se na ekonomické změny a podobně, největší část naší práce nemá být administrativa,“ myslí si.

Hlavním smyslem transformace Úřadu práce je digitalizace. Na Českou poštu vždy dorazí již digitalizovaná dávka, se kterou pracovníci lidem pomohou – místo bankovní identity předloží klient občanský průkaz.

„Máme tu část populace co není digitálně gramotná a tu nemůžeme od podpory odstřihnout a právě tady by mohla pomoci Česká pošta, musíme být připravení skokově nafouknout kapacitu Úřadu v případě nějaké další krize. A k tomu potřebujeme silného partnera,“ řekl.

Mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta vysvětlil, jak si spolupráci představuje. „Dávky jsou už nyní vypláceny i prostřednictvím poštovních poukázek. Spolupráce by měla být postavena zejména na tom, aby klienti mohli podat žádosti co nejblíže svému bydlišti. Celou administraci by samozřejmě zajišťoval úřad práce,“ řekl.

29. června 2023

Autor: