Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

„Snad ředitel ustojí politické tlaky.“ Jeden z členů Etického panelu ČT popisuje, proč s kolegy rezignoval


Nově zvolený ředitel České televize Jan Souček přijímá gratulaci ke svému zvolení. (7. června 2023) | foto: Ladislav Křivan, MAFRA

Premium Rozhovor
Kauzy kolem moderátora Václava Moravce a reportéra Jiřího Hynka. Právě ty přispěly k rozkolu mezi generálním ředitelem České televize Janem Součkem a jeho poradním orgánem – Etickým panelem ČT. „Naše představy o poslání Etického panelu ČT se významně odlišují od názoru, který na účel tohoto grémia máte vy,“ stojí v dopisu, jímž všech pět dosavadních členů panelu podalo Součkovi svou rezignaci.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz mají dopis k dispozici. Panelisté se v něm odkázali na průběh posledních jednání a také dopis, v němž Souček vyjádřil rozpaky nad principy jejich činnosti. Ředitel kritizoval, že panel byl zvyklý vyjadřovat se pouze k odvysílaným pořadům.

„Etický panel ČT je jmenován generálním ředitelem a jen jemu dává na vědomí své názory na etiku. My se domníváme, že na etiku odvysílaných pořadů, a nikoli na etiku jednání konkrétních osob vystupujících mimo televizi,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz Václav Pačes, jeden z dosavadních členů panelu, biochemik a pedagog Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, někdejší předseda Akademie věd ČR a dozorčí rady ČEZ.

Václav Pačes

Lidovky.cz: Celý Etický panel ČT se rozhodl rezignovat, informoval ve středu jako první server Novinky.cz. Proč jste se tak rozhodli?
Měli jsme rozdílné názory na účel a práci Etického panelu ČT, než má generální ředitel ČT Souček. Já se dokonce divil, že nás neodvolal hned po svém nástupu (Souček je ve funkci od října 2023 – pozn. red.) a nenahradil nás lidmi, které zná a k nimž má důvěru.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!