Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policie viní muže z obřího požáru v Českém Švýcarsku. Hrozí mu 15 let

Česko

  13:14
Loňský rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko má podle policistů na svědomí šestatřicetiletý muž, jenž navíc podle vyšetřovatelů letos v dubnu založil na Děčínsku i další požáry. Muž byl obviněn ze dvou trestných činů a hrozí mu až patnáct let vězení. Podle informací iDNES.cz jde o bývalého dobrovolného strážce parku.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

„Krajští policisté ve spolupráci s rumburskými kriminalisty objasnili na základě poznatků kolegů z Rumburku případ historicky nejrozsáhlejšího požáru na území České republiky,“ uvedl krajský policejní mluvčí Kamil Marek.

Požár v Národním parku České Švýcarsko 2022

Požár Národního parku České Švýcarsko - shořelý les nad Dlouhým vrchem poblíž obce Růžová na Děčínsku (9. srpna 2022)

„Po několikaměsíční intenzivní práci policisté obvinili a zadrželi 36letého muže, který podle jejich zjištění mohl v loňském roce založit požár v Českém Švýcarsku a způsobit tím škodu velkého rozsahu,“ uvedl mluvčí.

Jak zjistil portál iDNES.cz, jedná se o muže, který se před několika týdny policistům k založení požáru sám přiznal. V minulosti byl Jiří L. dobrovolným strážcem parku.

J. L. obviněný ze založení požáru v Českém Švýcarsku sází žaludy v oplocence. (2003)

Poté, co se při policejním výslechu doznal, nastoupil do psychiatrické léčebny. Jakmile ho z ní propustili, policie ho zadržela.

Policejní mluvčí dodal, že založení tohoto ohromného požáru byl pro obviněného muže však teprve začátek. Letos v dubnu měl totiž v rozmezí několika dnů založit i další požáry.

Podle informací iDNES.cz policie muže nejprve zadržela a vyslýchala právě kvůli podezření ze založení menších dubnových požárů, on se však náhle přiznal i k tomu největšímu z loňska.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv

„V důsledku letošních požárů došlo k vyhoření rekreační chaty v obci Krásná Lípa, zahoření a poškození rozhledny Vlčí hora, ke škodám na třech mysliveckých posedech a dvou krmelcích, a to v katastrálním území obcí Staré Křečany, Krásná Lípa a Doubice a v lesním porostu města Rumburk,“ vyjmenoval Marek.

Způsobené škody byly prozatím vyčísleny na částku přesahující 270 milionů korun.

Soud muže poslal do vazby. Stíhaný je pro spáchání trestných činů obecné ohrožení a poškození cizí věci. „V případě prokázání viny soudem mu hrozí trest odnětí svobody až do výše patnácti let,“ dodal mluvčí.

Otázkou však je, jak dopadne jeho znalecké zkoumání.

Požár u Hřenska v blízkosti česko-německých hranic vypukl loni v noci na 24. července a rozšířil na více než 1000 hektarů. Na jeho likvidaci se vystřídalo šest tisíc hasičů. Uhasit se ho podařilo po 20 dnech.

Zásah komplikovalo především obrovské sucho, vysoké teploty, silný vítr a nepřístupný terén. Zasahující hasiči se potýkali s velkou fyzickou náročností práce, všudypřítomným kouřem a popelem, nebezpečím padajících stromů a v neposlední řadě s únavou a vyčerpáním.

Požár v Českém Švýcarsku

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!