Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko bude možná EU vracet peníze

Česko

PRAHA Česko možná bude muset kvůli silné koruně zaplatit do pokladny EU část peněz, které z ní v rozpočtovém období 2004 až 2006 získala. Posilující měna způsobila, že některé operační programy z tohoto období přečerpají množství peněz, než kolik pro ně bylo původně určeno. Na konferenci o strukturálních fondech to včera řekl ředitel odboru Národní fond ministerstva financí Jan Gregor. Za rozpočtové období 2004 až 2006 může Česko podle pravidel EU čerpat peníze ještě do konce letošního roku. Peníze, které by Česko přečerpalo, by podle Gregora musely jít zpět do Bruselu již z veřejných rozpočtů. Odmítl však komentovat částku, kterou by ČR musela zaplatit.

Silná měna však podle Gregora nepůsobí jen negativně. „Na druhou stranu nám v některých případech pomohla dočerpat,“ uvedl ředitel. Na nebezpečí přečerpání upozornil na pátečním zasedání také Řídící a koordinační výbor, který je nejvyšším koordinačním orgánem dohlížejícím na čerpání a využití prostředků z evropských fondů v ČR. Výbor se za minulé rozpočtové období spíše než nedočerpání prostředků z Bruselu obává právě jejich možného přečerpání kvůli kurzovým rozdílům. V současném rozpočtovém období působí silná koruna naopak tak, že objem evropských peněz stále snižuje.

Autor:

Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku
Jan Kempa: Správný muž se nestydí své ženě projevovat lásku

Profesionální trenér sportovců-profesionálů i hobbíků, vytrvalec a závodník, Jan Kempa, je mužem činu. Svůj život obrátil v patnácti doslova...