Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Česko

Českem projíždí francouzský konvoj, na hodinu se zavře Radotínský most

ilustrační snímek foto: Twitter Armády ČR

Konvoj asi dvaceti kusů vojenské techniky francouzské armády v pondělí kolem 18:30 přejel přes hraniční přechod s Německem v Rozvadově na Tachovsku. Na odstavné ploše se vozy řadily a policie je zkontrolovala. Následuje přesun po dálnici D5 na krátkou technickou přestávku v areálu dálniční policie v Ostrově u Stříbra.
  9:15aktualizováno  19:29

Potvrdila to mluvčí Vojenské policie Kateřina Mlýnková. Jaký přesně typ techniky v konvoji je ani jaký je konečný cíl jeho cesty, Mlýnková nesdělila.

Po přestávce v Ostrově se konvoj, který pojede vcelku, přesune dál po dálnici D5 na Pražský okruh, kudy by měl projíždět před půlnocí, a poté se po dálnici D11 a silnici I/38 do posádky v Rančířově na Jihlavsku. Kvůli přejezdu bude zhruba na hodinu obousměrně přerušen provoz na Radotínském mostě, který je součástí Pražského okruhu, informovala vojenská policie.

V úterý by měl francouzský konvoj vyjet směrem na hraniční přechod Břeclav. Pojede po dálnicích D1 a D2. S hodinovou uzavírkou ve směru jízdy konvoje je třeba počítat i v úterý kolem 22:00 na 11. kilometru dálnice D2.

Vojenské konvoje spojeneckých zemí projíždějí Českou republikou několikrát ročně, obvykle při cestě na zahraniční cvičení armád NATO. Letos v dubnu projížděl přes Česko konvoj nizozemské armády. I tehdy se vojáci přesouvali z Německa směrem na Břeclav. Velký vojenský konvoj americké techniky projížděl Českem v polovině února. Z cvičení Saber Strike 2022 na Slovensku se vracel koncem března.

Autoři: ,