Pátek 12. dubna 2024, svátek má Julius
130 let

Lidovky.cz

Česko

Nadprůměrné teploty se v Česku udrží celý týden, platí výstraha před povodněmi

ilustrační snímek foto: Petr Lundák, MF DNES

Do Česka proudí teplý oceánský vzduch od západu a spolu s ním i nadprůměrně vysoké teploty. Ty se v Česku udrží až do konce týdne. Kvůli tání sněhu mohou podle hydrologů stoupat v pondělí a v noci na úterý hladiny řek odvodňující Krkonoše, Jizerské a Orlické hory, případně Jeseníky. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) proto vydali výstrahu před povodněmi.
  7:06aktualizováno  12:36

Hladiny řek v Královéhradeckém kraji dopoledne dosáhly povodňových stupňů na 12 místech. Na nejvyšším, třetím povodňovém stupni, ohrožení, je Labe od rána ve Vestřevi na Trutnovsku. Dopoledne vystoupalo Labe na třetí povodňový stupeň i pod přehradou Les Království u Dvora Králové nad Labem.

Druhý povodňový stupeň byl dopoledne na Labi ve Stanovicích u Dvora Králové nad Labem, na Divoké Orlici v Orlickém Záhoří na Rychnovsku a na Zdobnici ve Slanině nad Zbodnicí na Rychnovsku. Vodohospodáři zvýšili odtoky z přehrad. Vyplývá to z dat Povodí Labe.

Bdělost, tedy první povodňový stupeň, byly úterý v poledne ještě na Bělé v Jedlové v Orlických horách, Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, Úpě v Trutnově, Bystřici v Rohoznici a na Cidlině v Jičíně a v Chlumci nad Cidlinou.

Vzedmuté řeky zatím žádné větší škody nezpůsobily. „Nemáme informace o výskytu mimořádných situací na vodních tocích, významný rozliv vody mimo koryta toků nepředpokládáme,“ uvedl v ranní zprávě vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr.

Na většině území platí také výstraha před silným větrem až do 85 kilometrů za hodinu. Vítr se přes Česko přehnal už o víkendu. Odpoledne a večer částečně zeslábne, větrno bude ale ještě i v úterý a ve středu.

„Kvůli větru bude na pocit chladněji, než naměříme na teploměru, ale zase budou dobré rozptylové podmínky. Proudí k nám teplý oceánský vzduch od západu a nadprůměrně vysoké teploty zůstanou nejen v noci ale i přes den až do konce týdne,“ uvedla meteoroložka Marie Odstrčilová.

Dnes (v pondělí) bude oblačno až zataženo, zpočátku na severu a východě místy přeháňky nebo déšť, jinde srážky ojediněle. V jihozápadní polovině odpoledne i polojasno. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C. Čerstvý západní vítr 7 až 12 m/s místy s nárazy kolem 20 m/s (70 km/h), na Vysočině kolem 25 m/s (90 km/h), na horách až 30 m/s (110 km/h). Vítr k večeru částečně zeslábne.

V důsledku oteplení vydal ČHMÚ výstrahu před povodněmi. V Královéhradeckém a Libereckém kraji stouply v noci na pondělí hladiny toků. Na 11 místech jsou na některém z povodňových stupňů.

Labe ve Vestřevi na Trutnovsku a Jizera v Jablonci nad Jizerou jsou dokonce až na nejvyšším, třetím stupni, tedy povodňovém ohrožení. Labe u nádrže Les Království a Jizera v Železném Brodě se nacházejí na druhém povodňovém stupni.

V noci na úterý meteorologové očekávají oblačno až zataženo, místy i polojasno, zejména na jihu. Na horách severu ojediněle přeháňky, nad 1000 m i sněhové. Nejnižší teploty 7 až 3 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, na horách až 25 m/s (až 90 km/h). V severních Čechách a na Moravě i vítr mírný.

V úterý přes den bude oblačno až zataženo, místy i polojasno, zejména na jihu. Na horách severu ojediněle přeháňky, nad 1000 m i sněhové. Nejvyšší teploty 6 až 11 °C, na jižní Moravě až 14 °C. Čerstvý západní vítr 5 až 10 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách až 25 m/s (až 90 km/h). Na Moravě i vítr mírný.

Ve středu meteorologové předpokládají zataženo až oblačno, zpočátku místy i polojasno. Ojediněle, od severu postupně na většině území déšť nebo přeháňky, nad 1200 m, později večer na severu nad 400 m i smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při slabším větru až 2 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, na jižní Moravě až 13 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy 15 až 20 m/s (až 70 km/h), na horách až 25 m/s (90 km/h). V severních Čechách a na Moravě i vítr mírný. Večer bude vítr částečně slábnout.

Ve čtvrtek bude převážně zataženo a na většině území, postupně místy občasný déšť nebo přeháňky. Zpočátku na severu nad 400 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejnižší noční teploty 4 až 0 °C, na jihu kolem 6 °C. Nejvyšší denní teploty až večer 6 až 11 °C. Mírný jihozápadní vítr 3 až 7 m/s, v severní polovině území i vítr slabý severovýchodní 1 až 4 m/s.

V pátek bude zataženo až oblačno. Ojediněle, na severu a severovýchodě zpočátku místy déšť nebo přeháňky. Nejnižší noční teploty 7 až 3 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Mírný vítr jižních směrů 2 až 6 m/s.

Vyhlídka počasí od soboty do pondělí:

Zataženo až oblačno, přechodně místy polojasno. V neděli a v pondělí místy déšť a na horách, v závěru období i ve středních polohách sněžení. Nejnižší noční teploty 7 až 2 °C, v pondělí na západě až 0 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 14 °C, v pondělí 4 až 9 °C.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...