Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Zrušte Slušné lidi i dalších 38 stran a hnutí, porušili nařízení, žádá vláda soud

Česko

  16:20
Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel od vlády návrh na rozpuštění 39 stran a hnutí včetně České pravice nebo Slušných lidí. Jde o mimoparlamentní a regionální subjekty, jejichž činnost loni soud pozastavil a dal jim rok na nápravu nedostatků, zejména doplnění výročních finančních zpráv. Podle vlády však strany nedostatky ve své činnosti neodstranily.

Návrh na rozpuštění se týká také Slušných lidí, tedy brněnského uskupení kolem boxera Zdeňka Pernici. foto: Archiv Zdeňka Pernici

Seznam subjektů soud zveřejnil na webu.

Vláda navrhuje rozpustit například Romskou demokratickou stranu, Stranu pro otevřenou společnost, Republikánskou stranu zemědělského a malorolnického lidu, Českou pravici, Alternativu pro Česko nebo Lidé Pro. Pro jednotlivé subjekty by to znamenalo definitivní konec činnosti, soud vždy zároveň při rozpuštění jmenuje likvidátora.

Návrh se týká také Slušných lidí, tedy brněnského uskupení kolem boxera Zdeňka Pernici. Vešlo ve známost přerušením kontroverzní hry na festivalu Divadelní svět v roce 2018. Slušní lidé pak usilovali o vstup do komunální politiky v Brně, činnost ale postupně utlumili.

Návrhy vlády projedná a rozhodne o nich volební senát NSS. Jeho předsedou je Tomáš Langášek.

Autoři: ,