Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko pokryl sníh, v Praze poprvé v zimě vyjely sypače

Česko

  13:42
O víkendu se Česko dočkalo prvního nejrozsáhlejšího sněžení. To zaměstnalo i pražské silničáře, kteří k posypu nejdůležitějších komunikací vyjížděli jak v noci na sobotu, tak v neděli nad ránem. Podle meteorologů leží v neděli ráno sníh na většině území Česka a zimní počasí nás čeká i v dalším týdnu.

Sníh působil o víkendu komplikace některým autobusovým spojům pražské MHD. Dnes ráno měli podle informací na webu dopravního podniku problémy se sjízdností silnic řidiči autobusů v oblasti Tuchoměřic a linka 172 v ulici Na Hvězdárně ve Velké Chuchli.

První ostrý výjezd letošní zimy měli pražští silničáři v sobotu v 01:30, kdy likvidačním posypem ošetřili nejdůležitější silnice v hlavním městě. Kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí byl další výjezd posypových vozů vyhlášen dnes ve 02:15.

Pražské silnice zařazené do plánu zimní údržby Technické správy komunikací jsou rozděleny do tří základních pořadí podle jejich významu. Pro údržbu na komunikacích prvního pořadí je vyhrazeno 73 sypačů, které vyjíždí vždy s pluhem. Dalších 50 menších strojů je připraveno na méně důležité komunikace druhého a třetího pořadí.

Stále je také k dispozici jeden sypač na operativní zásahy pro integrovaný záchranný systém a v případě potřeby má dodavatel k dispozici i dvě sněhové frézy, uvedla správa komunikací počátkem listopadu.

První vydatnější sněžení letošní zimy zasáhlo o víkendu většinu Česka. „Nedělní ráno je ještě více zasněžené než to sobotní. Sníh již leží na většině území ČR,“ uvedl v neděli na facebooku Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Na horách podle jeho údajů leží nejčastěji mezi 20 a 30 centimetry sněhu a na hřebenech Krkonoš dosahuje výška sněhu až 60 centimetrů. Více než deset centimetrů dnes ráno naměřili ale i meteorologové na stanici Ústí nad Labem - Kočkov, která leží pouze v nadmořské výšce 375 metrů.

Na sociální síti X ČHMU uvedl, že zimní počasí nás bude doprovázet i v příštím týdnu. „Všechny střednědobé modely se s poměrně vysokou jistotou shodují, že i příští pracovní týden bude zimní - ač třeba v pondělí a patrně ve čtvrtek budou teploty vyšší. Na horách ale bude mrznout kontinuálně.“

Autoři: ,

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...