Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Česko

Česko zažilo předjarní teplo se silným větrem, rekordy padly na třetině stanic

Česko zažilo velmi teplý den, podle meteorologů byl až „předjarní“. Zároveň ve středu foukal velmi silný vítr, který na některých místech dosahoval hodnot mohutné vichřice. (24. ledna 2024) foto: X: ČHMÚ

Česko zažilo velmi teplý den, podle meteorologů byl až „předjarní“. Rekordy pro 24. leden padly nebo byly vyrovnány na 53 ze 168 stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v jihomoravských Dyjákovicích, kde naměřili 14,7 stupně Celsia. Na této stanici to však paradoxně nový rekord nebyl.
  18:03

Zároveň ve středu vanul velmi silný vítr, který na některých místech dosahoval hodnot mohutné vichřice. „Přes naše území přechází frontální systém, v jehož teplém sektoru jsme se trochu ohřáli,“ uvedli meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nový rekord padl například ve středočeské Tuhani, kde bylo 14,4 stupně Celsia. Další maxima zaznamenali třeba v Brandýse nad Labem, kde bylo 14,2 stupně, v Českých Budějovicích - Rožnově se teplota dostala na rovných 14 stupňů, v Pohořelicích pak na 13,9 stupně Celsia.

Vítr byl podle Beaufortovy stupnice někde jen stupeň pod orkánem. Na polské straně Sněžky bylo naměřeno 180 km/h, na Luční boudě 107 km/h, v Nové Vsi v Horách 100 km/h. „Čím východněji z hlediska ČR, tím slabší nárazy. Hodnoty přesahující 72 km/h končí - velmi přibližně - na linii mezi Znojmem a Jeseníkem, přičemž ale ještě i na Šeráku byl náraz skoro 98 km/h,“ uvedli meteorologové na síti X.

Večer a v noci budou nárazy větru částečně slábnout, neměly by přesáhnout 72 km/h. Za studenou frontou středečního systému se pak trochu ochladí.

Silný vítr způsobil také komplikace v dopravě. Zhruba na 20 místech spadly na koleje stromy. Hasiči Správy železnic kvůli tomu zasahovali hlavně v Praze, na Plzeňsku, Liberecku, Českobudějovicku, Chebsku a Chomutovsku.

Poblíž Jíloviště u Prahy odpoledne havarovalo osobní auto, na které spadl strom. Sedmašedesátiletý řidič utrpěl zranění. Mezi obcí Hřensko na Děčínsku a státní hranicí s Německem se pak na silnici svalil pískovcový blok o velikosti osobního auta. Několikatunový balvan prorazil zátěžový plot. Nikdo se nezranil. Silnice I/62 je zavřená, hrozí tam pád dalších kamenů.

Autoři: ,

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko
Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...