Středa 5. června 2024, svátek má Dobroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko vyhrálo další arbitráž

Česko

PRAHA Česká republika nebude muset zaplatit sedm miliard korun italsko-nizozemské společností Invesmart jako odškodné za devět let starý krach Union banky. Rozhodl o tom londýnský arbitrážní tribunál, jehož verdikt včera obdrželo Ministerstvo financí. „Arbitrážní nález nárok investora zcela zamítá a výslovně konstatuje, že Česká republika neporušila žádnou svoji mezinárodněprávní povinnost,“ řekl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Invesmart v arbitráži obviňoval ministerstvo financí, že Union Banka neobdržela veřejnou podporu srovnatelnou s pomocí poskytnutou konkurenčním bankám. Union banka byla středně velká bankovní instituce, která na českém trhu působila v letech 1991 až 2003. V roce 2003 jí Česká národní banka odebrala bankovní licenci a banka byla soudem poslána do konkurzu. Původně regionální banka měla v době svého pádu 200 tisíc klientů, 60 poboček a disponovala vklady ve výši 17 miliard korun.

Žaloba Invesmartu byla založena na podobném argumentu, se kterým v minulosti uspěla japonská investiční banka Nomura. Ta žalovala Česko kvůli vyvlastnění bývalé banky IPB v roce 2000, která se podle Japonců dostala do potíží kvůli tomu, že jí na rozdíl od ostatních velkých bank stát neposkytl podporu. Česko v roce 2006 arbitráž prohrálo a s Nomurou se dohodlo na vyplacení odškodného 3,6 miliard korun.

Podobnost obou kauz připustila i Karolína Horáková z právní firmy Weil, Gotshal& Manges, která Česko ve sporu s Invesmartem zastupovala. „Obě kauzy se opíraly o českonizozemskou dohodu o ochraně investic. Invesmart tvrdil, že mu vláda přislíbila podporu dvou miliard korun v případě, že bude v Česku investovat,“ vysvětlila Horáková. Rozdílný verdikt arbitrů byl zapříčiněn i proto, že Union Banka byla na rozdíl od IPB regionální bankou, a ne všechny malé a střední banky získaly od státu podporu. Roli při zvažování státní podpory v roce 2003 sehrál i chystaný vstup země do EU a tudíž zpřísnění pravidel pro poskytování veřejné podpory.

Verdikt londýnské arbitráže může přinést zlom v žalobách investorů na Česko, dodala Horáková. „Zejména ty, kteří žalobu zvažují, může tento verdikt odradit.“

***

Letošní vyhrané arbitráže Česka * Česko v. Petrcíle (leden 2009) - spor o akcie Nové huti o téměř 6 miliard korun. *Česko v. Phoenix Action (duben 2009) - izraelská firma nárokovala zhruba 1 miliardu korun za údajně zmařenou investici do společnosti ČKD Blansko, kterou se jí nepodařilo zprivatizovat. *Česko v. Invesmart (červen 2009) - spor o téměř 7 miliard za krach Union Banky.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!