Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česku chybí volné skladové haly

Česko

PRAHA Počet volných skladových a průmyslových hal v Česku klesá. Letos se proto, po loňském útlumu zase začne stavět. Developeři odhadují, že letos postaví haly se zhruba dvakrát větší plochou než loni.

V loňském roce to bylo s novou výstavbou nejhorší od roku 2004, od třetího čtvrtletí roku 2009 téměř zamrzla. Následkem vysoké poptávky a nízké nabídky tak klesl podíl nepronajatých prostor na 10,6 procenta. „Nedostatek volných ploch již vidíme v Brně a okolí, na severu Čech a rovněž v menší míře i v západních Čechách,“ říká Lenka Šindelářová z realitní poradenské společnosti DTZ.

Pro letošní rok očekávají odborníci další snížení objemu volných prostor na úrovni celé republiky, a hlavně v některých regionech, jako je například Moravskoslezský kraj.

„Pokud nepronajatost ploch klesne pod devět procent, můžeme očekávat i nastartování významnější spekulativní výstavby v exponovaných lokalitách. Většina nové výstavby však bude probíhat na základě předpronájmu,“ podotýká Jaroslav Kaizr, vedoucí týmu pronájmu průmyslových ploch v pražské kanceláři poradenské společnosti Cushman & Wakefield.

Spekulant roku: VGP Analytici se shodují, že i když poptávka ožila, neumožňuje spekulativní výstavbu v širším měřítku. Jsou tu nicméně developeři, kteří se do spekulativní výstavby letos pustí. Nejaktivnější bude VGP, která staví 12 tisíc čtverečních metrů nových ploch ve svém VGP Parku Nýřany. Ještě nemá uzavřenou nájemní smlouvu, ale očekává, že za nájemce získá jeden velký obchodní řetězec. Dalších osm tisíc metrů postaví bez smlouvy o pronájmu. O další plochy rozšíří developer svůj VGP Park Hradec Králové. Jak LN sdělil Kaizr, ostatní developeři se do čistě spekulativní výstavby nehrnou.

V Praze bude stavět společnost Panattoni, ovšem spíše na základě předpronájmu. Začne stavět druhou fázi svého Panattoni Park Aeroport o ploše 140 tisíc metrů čtverečních. Část z toho obsadí na konci roku firma DSV.

Další výstavbu už bude tlačit spíše expanze stávajících nájemců. Developer CTP postaví pro své dva nájemce novou halu v CTP Parku Ostrava.

Nájmy porostou Nájemné by se letos mohlo v regionech s nízkým počtem neobsazených ploch zvyšovat. „Například v Plzni už za poslední měsíce vyskočilo o čtvrtinu. Stoupat letos bude také v Ostravě a v Brně. Naopak v Praze se hýbat nebude,“ říká Kaizr. Nejvyšší nájemné, až 4,75 eura za metr čtvereční platí nájemci v Praze a Brně.

Nájemné v jednotlivých lokalitách může být na jednotlivých projektech naopak sníženo až o desítky procent díky pobídkám od developerů.

Autor: