Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česku hrozí záplavy kvůli tajícímu sněhu

Česko

  19:16
PRAHA - Meteorologové varují před záplavami, které na některých místech hrozí kvůli oteplení a intenzivnímu odtávání sněhu. Povodňová pohotovost platí pro Vysočinu a Jihomoravský kraj. Výstraha, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí až do nedělního poledne. Zvýšený stupeň povodňové aktivity hlásí také vodohospodáři z Plzeňska a Děčínska.

Záplavy (Ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Nejintenzivnější tání postihlo horní část povodí Dyje a Želetavku, kde platí první stupeň povodňové aktivity, v noci se může výjimečně dostat až na druhý stupeň. V neděli meteorologové nepředpokládají výraznější výskyt dešťových srážek ani další zhoršování povodňové situace.

Podle dispečerky Povodí Moravy Jany Pagáčové již hladina Želetavky pravděpodobně kulminuje. Na Dyji však mohou průtoky ještě stoupnout, v Podhradí na Znojemsku zřejmě v příštích hodinách zaznamenají druhý stupeň povodňové aktivity. Příčinou pohotovosti na Dyji je především rychlé tání sněhu na rakouské straně hranic.

Vodohospodáři se na zvýšené průtoky připravují. Začali vypouštět vodu ze Znojemské přehrady a Nových Mlýnů. Rezervy tak budou podle Pagáčové dostatečné a obě nádrže vodu z tajícího sněhu pojmou. 

Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

První stupeň je podle informací Povodí Vltavy na Radbuze na odtoku z nádrže České údolí v Plzni a také na Úslavě u Ždírce. Plzeňští meteorologové, kteří rovněž vodní toky monitorují, zaznamenali zvýšení hladiny na Radbuze v Tasnovicích a ve Staňkově , povodňového stupně tam ale řeka nedosáhla. Zvýšení hladin je dáno srážkami zejména ze čtvrtka na pátek a také teplým počasím a táním sněhu na horách, řekl meteorolog.

Prvního povodňového stupně dosáhla také hladina říčky Mandava ve Varnsdorfu na Děčínsku. V 17:00 byla 71 centimetrů vysoko, což je centimetr nad hranicí pro první stupeň. Mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský řekl, že zatím není nutné, aby v místě zasedala povodňová komise. Kvůli tání sněhu má sice podle povodí výška Mandavy ještě o něco stoupnout, ale protože meteorologové na příští tři dny nepředpovídají srážky, nebude prý vysoká voda nikoho ohrožovat. Svejkovský dodal, že na ostatních tocích spadající pod Povodí Ohře je klid, v nádržích je prý dost místa na to, aby současné tání sněhu zvládly.

Autor: