Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Český lékař měl v Soulu obtěžovat hygieničku. Do země přicestoval s vládní delegací

Stroje v letky vlády ČR. foto: Profimedia.cz

České velvyslanectví v Soulu je v kontaktu s věcně příslušnými jihokorejskými orgány ohledně případu lékaře s hodností podplukovníka, který v opilosti obtěžoval hygieničku. Uvedl to mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle ambasády lékař nebyl přímo členem české vládní delegace, do Koreje s ní ale přicestoval.
  13:04

Lékař podle serveru iDNES.cz v opilosti plácl přes zadek ženu, která cestujícím v Busanu měřila teplotu. Případem se zabývají tamní úřady, řeší ho i české ministerstvo obrany, pod které lékař spadá. Chystá se ho potrestat. Delegace, kterou vede ministr dopravy Martin Kupka (ODS), se do Česka vrací dnes. Lékař už s ní ale podle serveru nepřiletí.

„Náš zastupitelský úřad v Soulu je v průběžném kontaktu s věcně příslušnými jihokorejskými orgány. Cílem je daný případ rychle vyřešit, přičemž ale plně respektujeme nezávislost vyšetřování na jihokorejské straně,“ uvedl Drake. Velvyslanectví podle něj zároveň poskytuje českému občanovi standardní konzulární asistenci v souladu se zákonem o zahraniční službě.

Incident dříve potvrdilo i ministerstvo obrany. „Příslušník příspěvkové organizace ministerstva obrany byl po příletu při kontrole zdravotního stavu obviněn z krajně nevhodného chování vůči vojenskému personálu hostitelské země,“ sdělil iDNES.cz mluvčí ministerstva David Jareš. „Ačkoli se zřejmě jedná o politováníhodné selhání jednotlivce, po důkladném prošetření incidentu bude lékař Ústavu leteckého zdravotnictví Praha kázeňsky řešen. Přijmeme opatření, aby se podobná situace už nemohla opakovat,“ dodal.

Předsedkyně Česko-korejské společnosti Jana Chamrová se domnívá, že incident může poškodit česko-korejské vztahy. Tamní společnost je podle ní na podobné případy velmi citlivá. „Tlak, který může v takových případech veřejnost vytvořit, je skutečně velký,“ řekla serveru.

Cestu spolu s Kupkou absolvuje více než 50 zástupců českých firem z Hospodářské komory. Delegace nejprve navštívila Singapur, poté Jižní Koreu. Cílem je posílit spolupráci v logistice, kosmických aktivitách a moderních technologiích, v nichž oba asijské státy patří ke světové špičce.

Autor: