Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Český parlament navrhl čínského disidenta na Nobelovu cenu míru

Česko

  14:12
PRAHA - Skupina českých zákonodárců z různých politických stran nominovala vězněného čínského disidenta Lioua Siao-poa na letošní Nobelovu cenu za mír. Nominaci podepsali zástupci ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a Strany zelených. Novinářům to dnes oznámil senátor Alexandr Vondra (ODS), který akci inicioval.

Liou Siao-po foto: Reprofoto

Nominaci podpořilo 40 zákonodárců, které Vondra oslovil. Jsou mezi nimi místopředsedové Senátu Petr Pithart (KDU-ČSL), Alena Gajdůšková a Milan Štěch (oba ČSSD). Za vedení sněmovny připojila svůj podpis Lucie Talmanová (ODS) a Luboš Zaorálek (ČSSD).

Mezi dalšími signatáři jsou například lídr TOP 09 a bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, předseda lidovců Cyril Svoboda, poslanec a bývalý šéf zelených Martin Bursík, poslanci Marek Benda (ODS) a Zdeněk Jičínský (ČSSD) či senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Vondra novinářům řekl, že oslovil jen vybrané zákonodárce. Šlo mu prý o to, aby nominace byla nadstranická, a obrátil se na ty, kteří se v minulosti za lidská práva postavili. "Podepsali to všichni ti, kteří se angažovali v minulosti v úsilí o demokracii a svobodu u nás," řekl. Například předsedu ČSSD Jiřího Paroubka prý neoslovil. Pod nominací není podepsán ani šéf ODS Mirek Topolánek. Podle Vondry proto, že nominovat mohou jen zákonodárci, tím Topolánek už není.

Liou byl loni v prosinci čínským komunistickým režimem odsouzen k 11 letům vězení za podvracení státu. Je zakladatelem čínské iniciativy za zlepšení lidských práv Charta 08, která se inspirovala českou Chartou 77. Nominaci podpořil i bývalý prezident Václav Havel a další signatáři české Charty 77.

Podpořili ji i slovenští zákonodárci.

Autor: