Český tým prohnal šampiony

Domácí reprezentanti na florbalovém MS v duelu s favorizovanými Švédy sahali po bodu

OSTRAVA/PRAHA Výsledkově to byl start podle očekávání. Herně ale čeští florbalisté na domácím mistrovství světa příjemně překvapili.

Svěřenci trenéra Zdeňka Skružného na úvod jasně porazili Rusko 8:1, včera pak podlehli největšímu favoritovi šampionátu Švédům 4:5, když vedli 2:0 a 3:2. Vítězný gól vstřelil šest minut před koncem Fredrik Djurling.

„Bojovali jsme do konce a ukázali jsme charakter,“ řekl ČT střelec čtvrté branky útočník Vojtěch Skalík. „Mohlo to být na remízu, ale co se dá dělat,“ krčil rameny.

Český tým mohl získat historický první bod proti Švédům, kteří všech dosavadních dvaadvacet vzájemných zápasů vyhráli, jenže v důležitých momentech šestinásobní mistři světa dokázali vývoj strhnout na svou stranu. „Tady bych mohl použít takovou citaci,“ začal brankář Tomáš Kafka. „Florbal je hra o pěti hráčích, jednom gólmanovi a vždycky vyhrají Švédové,“ smál se Kafka.

Švédové totiž od počátku světových šampionátů na trůn ještě nikoho jiného nepustili. „Jsem rád, že to bylo dramatické a do poslední chvíle jsme se drželi ve hře o body. Třeba se nám proti nim podaří ještě lepší výsledek ve finálové fázi v Praze, jestli na ně narazíme,“ dodal třicetiletý gólman.

Český tým hnalo dopředu zaplněné hlediště ČEZ Arény. „Kulisa byla super a lidi nám moc pomohli,“ děkoval obránce Lukáš Nesměrák, který vstřelil třetí gól. „Bylo těžké se držet zpátky, když nás lidi tak povzbuzovali a hnali dopředu.“

Pořadatel šampionátu tak zaznamenal jeden z dílčích úspěchů, když na utkání přišlo 8 914 diváků, což je rekord mistrovství světa v základní části.

Domácí reprezentanty dnes čeká den volna a zítra se střetnou s Lotyšskem, tedy posledním soupeřem, který by mohl překazit jejich plány na postup. „Nesmíme je podcenit. Proti Švédsku jsme získali sebevědomí, ale víme, že musíme hrát zodpovědně v obraně a teprve potom útočit,“ dodal Skalík.

Další výsledky z MS na straně 21

***

Česko 8

Rusko 1

Branky a nahrávky: 6. Folta (Kožušník), 15. Kožušník (Folta), 25. Cepek (Kožušník), 38. Kožušník (Jakůbek), 44. Skalík (Cepek), 51. Folta (Richter), 55. Cepek (Kožušník), 57. Kožušník (Cepek) - 22. Družininskij (Jurijev). Rozhodčí: Alakare, Vilkki (oba Fin.). Vyloučení: 0:4. Využití: 3:0. Diváci: 5108. Třetiny: 2:0, 2:1, 4:0. Česko: Rytych - Garčar, Jakůbek, Chrápek, Trnavský (21. Brus), Nesměrák, Folta - Kožušník, Cepek, Skalík - Sikora, Ostřanský, Zálesný - Sladký (44. Fojta), Novotný, Richter.

Česko 4

Švédsko 5

Branky a nahrávky: 14. Ostřanský (Zálesný), 19. Zálesný (Nesměrák), 34. Nesměrák, 48. Skalík (Jakůbek) - 20. Gillek (Helgesson), 27. Djurling (Nilsson), 41. Jihde (Samuelsson), 42. Calebsson (Emanuelsson), 54. Djurling (Nilsson). Rozhodčí: Erhard, Renz (oba Švýc.). Bez vyloučení. Diváci: 8914. Třetiny: 2:1, 1:1, 1:3. Česko: Kafka - Garčar, Jakůbek, Chrápek, Nesměrák, Folta, Brus - Kožušník, Cepek, Skalík - Ostřanský, Fridrich, Zálesný - Sladký, Fojta, Richter.