Neděle 3. března 2024, svátek má Kamil
130 let

Lidovky.cz

Čeští umělci uspěli ve Florencii

Česko

PRAHA Dva čeští umělci, Federico Diaz a Jakub Nepraš, získali cenu na mezinárodním bienále současného umění ve Florencii. Oba byli oceněni v kategorii nových médií, Diaz se umístil na prvním místě, Nepraš byl třetí.

Bienále se koná každý druhý rok v prosinci ve výstavních prostorách staré městské pevnosti Fortezza da Basso pod záštitou italského ministerstva zahraničí, města Florencie, UNESCO a Světové banky. Letos soutěžilo celkem 840 umělců ze 76 zemí se 2500 exponáty. Téma bienále bylo Dialog mezi kulturami a soutěžilo se v pěti sekcích - kromě nových médií je to malba, plastika (instalace), grafika a fotografie. Federico Diaz vystavil ve Florencii šestiminutovou interaktivní videoinstalaci s názvem Sakura, Jakub Nepraš prezentoval videomalbu jako projekci na matné plexisklo pod názvem Liana z cyklu Kultury 2006. Za něj získal již několik ocenění, mimo jiné hlavní cenu mezinárodního veletrhu Artefiera Art First v italské Boloni či Esslovu cenu udílenou soukromým rakouským muzeem, které tak chce podporovat současné umění v pěti středoevropských zemích.

V porotě bienále zasedají renomovaní světoví teoretici. Udělují i mezinárodní cenu za celoživotní tvorbu, nazvanou Lorenzo in Magnifico, kterou letos získala dvojice anglických performerů Gilbert &George. Bienále má i řadu doprovodných akcí, mezi nimi letos vyniklo sympozium o životě a díle Fridy Kahlo a Tiny Modotti. Řada medailí s portrétem Lorenza Medicejského putovala nejen do rukou umělců, ale i galeristů, restaurátorů a vědeckých pracovníků.

Autor: