Středa 29. května 2024, svátek má Maxmilián, Maxim
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Chcete bojový letoun? Armáda prodá L-159 soukromníkům

USA

  7:50
PRAHA - Ministerstvo obrany vypisuje soutěž na prodej 32 nepotřebných letounů L-159 Alca. Nepodařilo se je totiž prodat žádné armádě, stát je proto nabízí za zlomek jejich ceny. Před 12 lety armáda letadla kupovala za 480 milionů korun, nyní bude jeden stroj na prodej za 30 až 60 milionů.

Aero L-159 Alca Armády ČR foto: ČTK

"Pro rozjezd nejdříve nabídneme osm strojů a podle zájmu budeme v prodeji pokračovat až do vyčerpání zásob," sdělil MF Dnes šéf sekce vyzbrojování ministerstva obrany Pavel Bulant. Mezi zájemci by prý mohli být milionáři z USA nebo Kanady, mezi jejichž koníčky patří pilotování proudových letounů. Stroje by se mohly hodit i leteckým školám, podle expertů jsou vhodné také pro pobřežní stráž.

"Když se nám daří prodávat nepotřebné tanky či dělostřelecké systémy, proč to nezkusit s letadly? O alky může být zájem i mezi soukromými subjekty," řekl ministr obrany Alexandr Vondra. Stát může letadla prodat jen prostřednictvím licencovaných firem. Koncové zájemce o koupi také prověří tajné služby USA, jejichž technologie bitevník používá.

Čeští vojáci létají pouze s 24 letadly, 36 jich je v hangárech výrobce Aera Vodochody. Jejich uskladnění a konzervace stojí stát 30 milionů korun ročně. Pět letounů armáda vyměnila za dopravní letadlo Casa C-295, několik jich bylo rozebráno na náhradní díly a výrobu dvoumístných letadel, jeden stroj havaroval.

Autoři: ,

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...