Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cheney potěšil Tbilisi, Ortega Moskvu

Česko

Americký viceprezident Dick Cheney je přesvědčen, že během konfliktu s Gruzií Moskva zpochybnila svou důvěryhodnost.

TBILISI/PRAHA Spojené státy podporují Gruzii. Tuto podporu včera během své čtyřhodinové návštěvy Tbilisi demonstroval i americký viceprezident Dick Cheney. Učinil tak den poté, co Washington oznámil, že Gruzii poskytne miliardu dolarů na obnovu infrastruktury.

„USA spolu se svými spojenci udělají vše pro to, aby ubránily zájmy Gruzie,“ prohlásil americký viceprezident po schůzce s gruzínským prezidentem Michailem Saakašvilim a dodal, že „Amerika v tyto těžké dny stojí Gruzii po boku a bezvýhradně podporuje její teritoriální celistvost“.

Cheney také pochválil Gruzíny za jejich snahu vstoupit do NATO a přislíbil: „Gruzie bude v naší alianci.“ Zároveň ostře kritizoval postup Moskvy během nedávného konfliktu o Jižní Osetii. „Akce Ruska vážně zpochybnily jeho záměry a jeho spolehlivost jako mezinárodního partnera,“ uvedl Cheney.

Washington doposud vyčlenil na humanitární pomoc válkou postižené Gruzii 30 milionů dolarů. Další miliarda má jít na obnovu infrastruktury. Tbilisi odmítá, že by tyto peníze měly být použity na vojenské účely.

Moskva je ale přesvědčena o opaku. Současnou cestu Cheneyho Kreml považuje za „humanitárně-politický výsadek“. Ruské sdělovací prostředky s ohledem na zásoby ropy ve střední Asii dokonce mluví o „energetické misi“.

Ve stejnou dobu, kdy do Gruzie přiletěl americký viceprezident, vplula do vod Černého moře už šestá válečná loď USA „Mount Whitney“ naložená humanitární pomocí. Také tuto americkou humanitární operaci Moskva kritizuje.

Cheney přiletěl do Tbilisi z Ázerbájdžánu a z Gruzie potom cestoval dál na Ukrajinu. Výběr bývalých sovětských republik přitom není náhodný. Ukrajina a Gruzie patří k největším odpůrcům Moskvy v oblasti. Se Západem začal ekonomicky spolupracovat také Ázerbájdžán. Na rozdíl od Spojených států se některé latinskoamerické státy přiklánějí na stranu svého dávného spojence Ruska. Ruská televize NTV včera s velkou pompou odvysílala záběry prezidenta Nikaraguy Daniela Ortegy, který veřejně oznámil uznání nezávislosti gruzínských separatistických enkláv Jižní Osetie a Abcházie. Ortega zdůraznil, že „zcela podporuje postoj ruské vlády k událostem na Kavkaze“ a odsoudil západní sdělovací prostředky za to, že neinformují o důsledcích agrese Gruzie proti Jižní Osetii.

Kdo bude další po Ortegovi?

Ruští novináři se nyní předhánějí v odhadech, kdo další teď uznáním separatistických republik vyjádří svou loajalitu Moskvě. Nejvíc z nich tipuje Arménii a Bělorusko.

O autorovi| PETRA PROCHÁZKOVÁ, Autorka je spolupracovnicí LN